Cenejše reševanje nesoglasij
Kranjska občina naj bi v prihodnjem mesecu odprla mediacijsko središče, kjer naj bi hitreje in ceneje kot na sodišču reševali različne medsebojne spore.
Kranj – »Poleg težav s smetmi je Kranj postal poznan tudi po mediaciji. To je bila prva takšna mediacija ob velikem problemu, in izhajajoč iz tega, smo želeli naše izkušnje z mediacijo, ki sprva tudi ni bila najboljša, nadaljevati. Šli smo korak naprej in predlagali, da v Kranju ustanovimo madiacijsko pisarno. Menimo namreč, da je mediacija lahko zelo dobro orodje za premagovanje določenih nesoglasij ne le pri velikih problemih, temveč tudi prvi vsakodnevnih težavah, ki se lahko pojavijo,« pravi kranjski župan Damijan Perne, podžupan Bojan Homan pa pojasnjuje, da bo Kranj v okviru MO v kratkem dobil prvo mediacijsko pisarno v Sloveniji, zato so izobrazili tudi trinajst mediatorjev.
»Vemo, da je različnih sporov veliko, mi pa želimo, da strankam ne bo treba na sodišče, da jih rešijo po mirni poti. Reševanje sporov v mediaciji je bistveno hitrejše in cenejše. V mediaciji mediator vodi postopek, stranke pa same iščejo rešitev in na koncu se napiše sporazum, ki je za obe stranki zavezujoč,« pravi Bojan Homan in dodaja, da naj bi mediacijsko pisarno v prihodnjem mesecu odprli v starem mestnem jedru Kranja, za njen zagon in plačilo mediatorjev pa naj bi Mestna občina v letošnjem letu namenila okoli sedem tisoč evrov. Zneski mediacij naj bi bili za začetek simbolični (okvirna cena za posameznika okoli dvajset evrov), letno pa naj bi imeli okoli sto mediacij.
Mediacijo kot obliko reševanja sporov so na zadnji seji sveta mestne občine Kranj predstavili tudi svetnikom, ki so idejo o mediacijskem središču sicer podprli, nekaj pripomb pa so imeli glede plačila usposabljanja prvih trinajstih mediatorjev, saj naj v javnem vabilu bodočim mediatorjem ne bi bilo jasno, kdo plača strošek stournega usposabljanja.