Sneg po nižinah lahko tudi maja
Letošnja zima je bila ena bolj hladnih in sneženih v zadnjih letih. Tudi pomlad naj bi se začela z nižjimi temperaturami, kot je dolgoletno povprečje, ugotavlja vremenoslovec Andrej Pečenko iz Agencije RS za okolje.
V minulem tednu smo bili spet priče burnemu vremenskemu dogajanju, kar nekateri takoj povežejo s podnebnimi spremembami. Ali je bilo vreme v minulem tednu res tako »ekstremno«?
»Burja je bila res ekstremna, saj ponavadi ni tako močna. Na obcestnih merilnih postajah so hitrost vetra izmerili tudi do 190 kilometrov na uro, kar je največ v zadnjih desetih letih. Sneg v marcu pa ni tako poseben – 10. marca 1976 je v Ljubljani zapadlo 69 centimetrov snega. Snežne padavine niso tako presenetljive v tem času, saj ciklon iz Sredozemlja lahko prinese obilne padavine. Zima pa je bila precej hladna, tako da so bile to snežne padavine.«
Minuli teden je bilo tudi precej hladno. So temperature odstopale od dolgoletnega povprečja?
»Temperature so bile od pet do sedem stopinj pod dolgoletnim povprečjem, predvsem jutra so bila zelo mrzla tudi v zadnjih dneh. Ampak čez dan se je temperatura dvignila, saj je bilo sonca veliko, tako da je sneg hitro pobralo. Sneg je bil tudi rahel in se je sesedal.«
Letošnja zima je bila ena bolj hladnih in sneženih v zadnjih letih. Takih zim smo se v zadnjem času že skoraj odvadili …
»Res je, da so bile zime zadnja leta precej tople, a vedno je kakšna zima bolj snežena in hladna. Take zime se ponovijo na približno deset let. Vremenske razmere, ki smo jim bili priče minuli teden, pa so bile posledica ciklonov, ki nastajajo v Sredozemlju in so za ta letni čas običajni, a ponavadi naše kraje zgolj oplazijo.«
Tudi marec naj bi bil na podlagi dolgoročnih napoved nadpovprečno namočen.
»Kaže, da bo tudi kar hladen, bolj kot dolgoletno povprečje.«
Do kdaj nas še lahko preseneti sneg po nižinah?
»Dvajsetega maja 1969 je bilo po nižinah osem centimetrov snega. Nekaj let nazaj pa je v noči z 31. maja na 1. junij snežilo na Notranjskem. Višje po hribih pa praktično lahko sneži kadarkoli, tudi sredi poletja.«
Mnogi imajo občutek, da pomladi kot letnega časa sploh ni več, ampak iz zime takoj preidemo na visoke temperature. Kaj opažate meteorologi?
»Letos ni pričakovati tako hitrega prehoda, saj je vse še zelo ohlajeno. Bo sicer topleje, ne bo pa tako zelo toplo.«
Kakšna naj bi bila torej letošnja pomlad?
»Marec velja za bolj suh mesec, letos pa kaže, da bo kar moker. Še vedno pa je to zimski mesec, a tudi če pade sneg, ga hitro pobere. Tla so namreč že toplejša, tudi energija sonca je večja …«
Lani so na Komni izmerili rekordno nizko temperaturo, saj se je spustila do 49 stopinj pod ledišče. Smo se tudi letos kdaj približali tako nizkim temperaturam?
»Do tako nizkih temperatur je prišlo zaradi izjemne situacije. Letos je bilo precej oblačnosti, z vremenom se je precej 'dogajalo', tako da je bilo sicer lahko zelo hladno, ne pa ekstremno. Za tako izjemne temperature se mora ozračje najprej umiriti.«