Karel Smolle, predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev

Zaradi prepirov manj denarja

Ker je Slovenija za okrog štirideset odstotkov znižala pomoč političnim organizacijam Slovencem na Koroškem, bo Narodni svet konec meseca odločal o razpustitvi.

Ljubljana – Predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev Karel Smolle, podpredsednika Marjan Pipp in Rudi Vouk, politična sekretarka Angelika Mlinar in predsednik Zbora narodnih predstavnikov Jože Wakounig so v torek na konferenci za novinarje v Ljubljani sporočili, da bo na predlog predsedstva zbor narodnih predstavnikov 29. marca odločal o razpustu organizacije, ki je lani praznovala šestdeset let delovanja. Razlog za tako odločitev je sklep Urada vlade Republike Slovenije za Slovence v zamejstvu in po svetu za skoraj štiridesetodstotno znižanje letošnje pomoči političnim organizacijam Slovencev na Koroškem (Narodni svet koroških Slovencev, Zveza slovenskih organizacij, Skupnost koroških Slovencev, politična stranka Enotna lista), ki se zaradi razprtij niso zmogle dogovoriti za enoten predlog za denarno pomoč iz Slovenije. Za Narodni svet je tak sklep tudi zanikanje njegovega dosedanjega truda za ohranitev pravic Slovencev na Koroškem in mižanje pred grozečo nevarnostjo izginotja Slovencev v razmerah, ko nad štirideset odstotkov Avstrijcev voli skrajno desne in nacionalistično usmerjene stranke. Predlog za razpust je tudi izziv za druge organizacije k oblikovanju skupnega političnega zastopstva Slovencev na Koroškem, za kar si Narodni svet stalno prizadeva in kar skuša doseči tudi Republika Slovenija.

»Čeprav Slovenija in njen minister za Slovence v zamejstvu in po svetu ugotavljata nepomembnost političnih organizacij Slovencev na Koroškem, smo mi prepričani, da so te organizacije izredno pomembne, vendar morajo biti izvoljene na demokratičnih volitvah med Slovenkami in Slovenci na Koroškem. Za takšen način izbire skupnega zastopstva je po naših anketah nad devetdeset odstotkov Slovencev na Koroškem,« je povedal Karel Smolle.

Minister Boštjan Žekš je o predlagani razpustitvi Narodnega sveta dejal, da je predlog te krovne organizacije dober v smislu preverjanja njihovega delovanja. Politične organizacije Slovencev na Koroškem so zelo pomembne, vendar morajo medsebojno sodelovati. Poudaril je, da so pomoč zmanjšali le političnim organizacijam, za kulturne, gospodarske in druge dejavnosti pa ostaja pomoč nespremenjena.

Oglasila sta se tudi slovenska evropska poslanca Lojze Peterle in Ivo Vajgl. Prvi je predlagal ministru Žekšu, naj prekliče svojo odločitev, drugi pa je ocenil, da bi bila ukinitev narodnega sveta eden najhujših udarcev za slovensko manjšino na Koroškem. Po njegovem mnenju so se prav v Narodnem svetu zadnja leta oblikovale vse pobude za varstvo manjšine. Slovenci na Koroškem potrebujejo novo definicijo sodobne organizacije in predstavništva in prav na to je že več let opozarjal Narodni svet. Njegov drastični sklep o ukinitvi je po Vajglovem mnenju treba preprečiti. Slovenske mladinske organizacije na Koroškem, ki že nekaj let opozarjajo na škodljive prepire med slovenskimi manjšinskimi politiki, svetujejo Narodnemu svetu, naj se razpusti, poslovita pa naj se tudi Zveza slovenskih organizacij in Skupnost koroških Slovencev. »Plačani funkcionarji, katerih skrb je v zadnjih desetletjih uničevanje tekmecev in ne zavzemanje za obstoj in razvoj narodne skupnosti, odstopite! Čas zahteva več idealizma in nove rešitve. Očitno je čas starih struktur minil. Pozivamo celotno narodno skupnost, da izkoristi dano priložnost za reorganizacijo zastopstva Slovenk in Slovencev na Koroškem, po možnosti z novimi, politično neobremenjenimi ljudmi na čelu,« so zapisali mladi.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / sobota, 21. julij 2018 / 11:52

Cona trideset na Cesti Toneta Tomšiča

Jesenice – Na Cesti Toneta Tomšiča na Jesenicah bodo vzpostavili cono z omejitvijo trideset kilometrov na uro, in sicer od križišča z regionalno cesto pri gimnaziji do stavbe Cesta Toneta Tomšiča 1...

Objavljeno na isti dan


Bohinj / ponedeljek, 19. marec 2012 / 07:00

Iščejo najemnike iz Bohinja

Podjetji Alpinum in Dunis naj bi v Bohinjskih novicah objavili razpis, s katerim želijo najti najemnike iz lokalnega okolja za tri hotele in kamp ob obali jezera.

GG Plus / ponedeljek, 19. marec 2012 / 07:00

Zgodbe muzejskih predmetov: Dragoceni kranjski rokopisi

Župnijska cerkev sv. Kancijana in tovarišev v Kranju, ki stoji na mestu starejših predhodnic, je eden osrednjih spomenikov poznogotske arhitekture na Slovenskem. Prezbiterij oziroma t....

GG Plus / ponedeljek, 19. marec 2012 / 07:00

Vaš razgled

GG Plus / ponedeljek, 19. marec 2012 / 07:00

Avstrija, priložnost in vzgled za Slovenijo

»Slovenija - danes in jutri« je bil naslov pogovora, ki ga je v torek v Celovcu organizirala Slovenska gospodarska zveza in na katerem je želela iz prve roke predstaviti sedanji g...

GG Plus / ponedeljek, 19. marec 2012 / 07:00

Vse naše družine!

Naši otroci ne gredo na referendum o družinskem zakoniku, čeprav jih ta še najbolj zadeva.