Zavarovalnica več prispeva za očala
S prvim marcem so začele veljati nove pogodbe z dobavitelji medicinskotehničnih pripomočkov, med njimi prvič tudi z optikami. Pravica zavarovanih oseb do očal se ni spremenila, poudarjajo na zdravstveni zavarovalnici.
Kranj – »Zavarovane osebe lahko uveljavljajo pravico do pripomočka za vid v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja pri optikah, ki imajo sklenjeno pogodbo z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) in na podlagi predhodno izdanega ZZZS obrazca Naročilnica za pripomoček za vid, na kateri zdravnik specialist oftalmolog opredeli, do katerih vrst očal je zavarovana oseba upravičena. Pogodbene optike pa so dolžne zagotavljati pravico do ustreznega pripomočka v okviru določenega cenovnega standarda brez doplačila. Če stranki takšna očala ne ustrezajo, mora optika dobiti pisno izjavo, s katero stranka potrjuje, da ji je bil najprej ponujen pripomoček v okviru cenovnega standarda in da se strinja z doplačilom razlike do prodajne cene,« je sporočila Petra Nadižar Štirn, vodja oddelka za izvajanje obveznega zdravstvenega zavarovanja na ZZZS – OE Kranj in poudarila, da pa se pravica zavarovanih oseb do očal ni spremenila.
Na javnem razpisu so izbrali 149 optik, od tega jih je šestnajst na območju ZZZS – Območne enote Kranj. Te so Optika Orešnik Bled, Center očesne optike Naklo, Epikur Šenčur, Očesna optika Berce Jesenice, OKE okvirji za očala Golnik, Optika Krmelj Škofja Loka, Optika Aleš Urbančič Kranj, Optika Galvista Koroška Bela, Optika Maretič Škofja Loka, Optika Mesec Jesenice, Optika Primc Kranj, Optika Sabina Agreš Radovljica, Optika Sever Škofja Loka, Optika Vervega Kranj, Partner Radovljica in Siplus Tržič. Kako je v praksi, je povedal direktor Centra očesne optike Naklo Tomaž Šenk: »Za stranke je bil podoben sistem že prej, le da zdravstvena zavarovalnica zavarovancem zdaj prispeva višje zneske. Optiki smo morali že ob podpisu pogodbe navesti, katera očala bomo prodajali za določene cenovne standarde. Zavarovalnica je na primer za najbolj osnovna očala z mineralnimi stekli, na daljavo ali na blizu, pred 1. marcem krila približno 30 evrov, zdaj 41,65 evra. Za ta denar stranka lahko brez doplačila dobi očala s steklenimi lečami, so pa ta očala težja in manj varna kot očala z organskimi (plastičnimi) lečami. Za organske leče stranka lahko doplača razliko v ceni. Če organska stekla predpiše specialist okulist, je stranka po novem upravičena do 53,40 evra, 67,70 evra ali 101 evro, pred tem je zavarovalnica prispevala 33,13 evra. Vse je odvisno od dioptrije. Za stanjšana stekla do dioptrije plus šestnajst je razlika še večja, zavarovalnica po novem prispeva 198,20 evra in za minus šestnajst in več 298,80 evra; prej 55,50 ali 74,70 evra. Glede mnogožariščnih stekel (za daljavo, srednjo razdaljo in bližino v enem), ki jih praktično potrebuje vsak drugi človek, pa tudi odštejemo znesek, ki pripada na recept. V naši optiki smo pridobili tudi koncesijo za kontaktne leče, kar pomeni, da zavarovalnica za eno trdo kontaktno lečo zavarovancu prispeva 55 evrov, za poltrdo 80 evrov, za poltrdo torično pa 145 evrov.«