Tisočletnico bo pričakal obnovljen
Konec leta naj bi začeli drugi del celovite obnove Blejskega gradu, ki bo po ocenah vredna okrog pet milijonov evrov.
Bled – Že spomladi pa se bodo v Zavodu za kulturo Bled, ki upravlja grad, lotili obnove glavne sprehajalne poti na grad z Grajskega kopališča. Pot je po besedah direktorja zavoda za kulturo Matjaža Završnika v izredno slabem stanju, saj je v vseh teh letih skorajda niso vzdrževali.
Sprehajalno pot na grad so uredili ob prenovi gradu v petdesetih letih prejšnjega stoletja, tako da so stopnice in oporni zidovi že močno dotrajani in zato nevarni za sprehajalce. Na najbolj strmih delih, je pojasnil Završnik, naj bi po novem pot zaščitili tudi z ograjo. »Pričakujemo, da bomo gradbeno dovoljenje pridobili do zgodnje pomladi, obnova pa bo vredna okrog sto tisoč evrov.« Ta čas že pripravljajo tudi idejni načrt za nadaljevanje celovite obnove gradu. Pred dvema letoma so obnovili muzejski trakt, konec leta pa naj bi prišle na vrsto še viteška dvorana in restavracije. »Do konca poletja naj bi pripravili projektno dokumentacijo, konec leta pa bomo predvidoma lahko začeli delati. Obnovo bi namreč radi končali do pomladi prihodnje leto, ko praznujemo tisočletnico prve omembe gradu,« je razložil Završnik. Nadaljujejo tudi priprave na gradnjo dvigala, ki ga bodo morali v skladu s smernicami zavoda za varstvo kulturne dediščine vgraditi v skalo. Skupno vrednost obeh naložb ocenjujejo na pet milijonov evrov, pri čemer računajo tudi na evropski denar.
Na gradu se je v zadnjem času, pravi Završnik, zmanjšal predvsem obisk organiziranih skupin, medtem ko se število individualnih obiskovalcev povečuje. Kljub črnogledim gospodarskim napovedim jim je lani uspelo ustvariti 1,3 milijona prihodkov, kar je približno enako kot leto prej. Zato Završnik ostaja optimist tudi letos, pri čemer, dodaja, bodo tako kot lani še več pozornosti namenili promociji. Za ogled Blejskega gradu morajo odrasli odšteti sedem evrov, otroci pa pol manj.