Wariki in Otroci ritmov
Začenja se II. Mednarodni cikel koncertov, ki bodo v izvedbi domačih - škofjeloških in tujih umetnikov predstavljali inovativno dopolnjevanje koncertne ponudbe na Škofjeloškem.
V letošnjem Mednarodnem koncertnem ciklu, ki kakovostno podpira steber glasbenega dogajanja na škofjeloškem - Kristalni abonma v Sokolskem domu, se boste tudi letos srečevali z vokalno, vokalno-instrumentalno, s komorno in solistično glasbo. Še posebej so veseli, ker jim bodo letošnji program popestrili gostje z Japonskega, Irskega, Danskega in vrhunski glasbeniki iz salzburške Univerze Mozarteum.
Pestro programsko podobo mesta bosta letos dopolnila dogodka, ki v Škofjo Loko prinašata utrip festivalskega življenja: tradicionalni Mednarodni festival pihalnih orkestrov, ki ga letos odpira Orkester Slovenske vojske ter Mednarodni festival folklornih skupin.
Nič manj odmevno ne bo dogajanje v galerijah Loškega muzeja in Sokolskega doma. Ob koncu leta bodo ljubitelji filma na svoj račun prišli s Filmskim gledališčem z vrhunskimi dosežki umetniškega filma posameznih držav. Letos bodo predstavili belgijski film. V letu 2011 pa bodo v sodelovanju z Gimnazijo Škofja Loka organizirali Teden danskega filma.
Že v soboto, 27. februarja, se ob 19. uri obeta pester program na Loškem odru. Častni gost bo japonski veleposlanik v Republiki Sloveniji, njegova ekscelenca Shigeharu Maruyama. Program bo vseboval nastop skupine Otroci ritmov, ki jo sestavljajo učenci tolkal Glasbene šole Škofja Loka: Bor Pogačnik, Tilen Šubic Krpič, Neja Mlakar in Martin Doljak. Skupina je bila ustanovljena v šolskem letu 2006/07 pod mentorskim vodstvom prof. Jake Strajnarja. Skupina je v različnih zasedbah nastopala na odmevnejših prireditvah, predvsem doma. Predstavila se bo tudi skupina Wariki (Akira Katogi, Shunsuke Kimura, Etsuro Ono in Kuniko Obina), ki na svojih nastopih združuje lokalno glasbo in plese z vse Japonske. Njihov repertoar vključuje tako poustvarjeno različico tradicionalnih uličnih nastopov, shishimai (levji ples), kagura (ljudska glasba in ples, namenjena šintoističnim bogovom), z budističnimi božanstvi navdahnjene motive, praznično glasbo in ples, kot tudi njihova avtorska dela. Skupina pri svojih nastopih uporablja tradicionalna glasbila: bobne taiko, shamisen, flavta yokobue, koto in kokyu.
Cikel koncertov se bo nadaljeval vse do konca marca v Sokolskem domu. V petek, 5. marca, bodo zavzeli oder Instrumentalni ansambel Aeternum, dan kasneje Komorni zbor Aeternum, Mladinski orkester iz Carlowa in škofjeloški Godalni orkester Arseia se bosta predstavila 13. marca, 26. marca pa bodo nastopili kopenhagenski dekliški zbor Sankt Annae Pigekor in komorni zor Megaron.