V vzajemnih skladih spet več vplačil kot izplačil
Na slovenskem trgu je bilo konec minulega leta več kot tristo skladov domačih in tujih družb za upravljanje. V 128 skladih slovenskih družb je več kot 392 tisoč vlagateljev imelo v upravljanju 1,86 milijarde evrov sredstev (brez investicijskih družb).
Ljubljana – Pred dobrimi osemnajstimi leti je v Sloveniji začel delovati prvi investicijski sklad, to je vzajemni sklad Galileo, danes je na področju tovrstnih skladov velika ponudba. Investicijski skladi delujejo kot samostojni vzajemni sklad, kot krovni skladi s podskladi ali kot investicijske družbe, njihov edini namen pa je zbiranje denarja od fizičnih in pravnih oseb ter nalaganje denarja v vrednostne papirje in druge likvidne finančne naložbe. Po podatkih agencije za trg vrednostnih papirjev ima v Sloveniji dovoljenje za upravljanje krovnih skladov s podskladi, vzajemnih skladov in investicijskih družb štirinajst slovenskih družb za upravljanje (DZU), še občutno daljši pa je seznam investicijskih skladov iz držav članic Evropske unije, ki izpolnjujejo pogoje za trženje in prodajo v Sloveniji.
Število vlagateljev v vzajemne sklade, ki jih upravljajo slovenske družbe za upravljanje (DZU), je po podatkih agencije za trg vrednostnih papirjev ob koncu leta 2005 prvič preseglo mejo dvesto tisoč in sredi leta 2007 tristo tisoč, oktobra 2008 se je že povsem približalo meji štiristo tisoč, nato pa se je zaradi finančne in gospodarske krize do konca lanskega leta zmanjšalo za več kot 7500, na 392.476. Vrednost premoženja v skladih je prvič presegla milijardo evrov junija 2005 in se jeseni 2007 že povsem približala trem milijardam evrov, nato pa se je zaradi cenitve vrednostnih papirjev in kasneje tudi zaradi izstopa vlagateljev iz vzajemnih skladov začela zniževati, dosegla marca lani najnižjo vrednost v zadnjih treh letih -1,42 milijarde evrov in se do konca leta zvišala na 1,86 milijarde evrov. Zanimivi so tudi podatki o neto vplačilih. V obdobju naraščanja tečajev vrednostnih papirjev je bil znesek vplačil v sklade občutno večji kot znesek izplačil iz njih, predlani so bila vplačila le v dveh mesecih višja od vplačil, lani pa že v devetih mesecih. Ob začetku krize so bila izplačila največja, v zadnjih treh mesecih leta 2008 je bilo kar za 159 milijonov evrov več izplačil kot vplačil.
Največ zanimanja je za delniške vzajemne sklade, v njih je 270.801 vlagatelj imel ob koncu lanskega leta skoraj za 1,2 milijarde evrov premoženja. Na drugem mestu so tako po številu vlagateljev (109.982) kot po vrednosti premoženja (584,7 milijona evrov) mešani skladi. Obvezniški vzajemni skladi so ob koncu lanskega leta imeli 5.811 vlagateljev in 39,2 milijona evrov premoženja, skladi skladov 4.321 vlagateljev in 31,1 milijona evrov premoženja, vzajemni skladi denarnega trga pa 1.384 vlagateljev in 14 milijonov evrov premoženja. Investicijske družbe so imele decembra lani 108.740 lastnikov delnic, njihovo premoženje pa je bilo vredno 377,31 milijona evrov.