Kap doleti tudi mlade
Člani kranjskega kluba bolnikov po možganski kapi gostili kolege iz Ljubljane
Minuli petek so se v starem mestnem jedru Kranja družili "kapniki", kakor sebi pravijo bolniki po možganski kapi. Kranjski kub bolnikov s cerebrovaskularno boleznijo (CVB) je v goste povabil člane ljubljanskega kluba. Zbralo se jih je 61, od tega 16 iz kranjskega kluba. Čeprav je bilo med njimi tudi nekaj posameznikov na invalidskih vozičkih, jih to ni odvrnilo od ogleda rovov pod starim Kranjem, ki so lepo prehodni tudi za invalide. Pot jih je nato vodila do gradu Khislstein, kjer so si ogledali muzej, po kosilu pa so se odpravili še na Pungert in v kostnico.
"Glavni namen srečanja je druženje. Gre za aktivnost Klub klubu, v okviru katere klubi pripravljamo skupna srečanja. Mi smo bili lani v Lendavi, letos pa gostimo ljubljanski klub, ki ima sicer nekaj več kot sto članov. Med nami je tudi veliko mladih, kapniki še zdaleč niso samo starejši ljudje," je dejal Pavle Rogelj, predsednik kranjskega kluba. Ob tem je dodal, da sta se s predsednico ljubljanskega kluba Laro Slivnik spoznala pred dvajsetimi leti na Soči, kjer sta oba okrevala po kapi. Njo je doletela pri 28 letih med porodom, njega pa pri 45 letih na teniškem igrišču.
Pri slovenskem združenju bolnikov s CVB sicer deluje 21 klubov, na Gorenjskem še v Tržiču in na Bledu. Namenjeni so bolnikom in njihovim svojcem. "Članom nudimo oporo, informacije, zdravstvena in druga predavanja, predvsem pa je pomembno druženje, da bolniki ne ostajajo doma in se smilijo sami sebi. Opažamo, da so tisti, ki prihajajo v klub, boljše volje," je dejal Rogelj in poudaril, da si s sodelovanjem v različnih aktivnostih lahko izboljšajo kakovost življenja. Kranjski klub šteje 77 članov. Srečujejo se vsak četrti četrtek v mesecu v gostinskem prostoru na Laborah. Udeležujejo se predavanj, pohodov, pred novim letom se srečajo na večerji ... Še pred tem pa se bodo ta četrtek odpravili tudi na vseslovenski izlet v Postojnsko jamo, kjer pričakujejo več kot tristo udeležencev.