Težki časi za male kmete
Občina Moravče je skupaj s kmetijskimi strokovnjaki pripravila okroglo mizo o težavah osrednjeslovenskih kmetov pri zagotavljanju njihovega obstoja.
Moravče – Slovensko kmetijstvo je v krizi, položaj kmetov pa težaven, je bil eden od glavnih poudarkov okrogle mize, kjer so si svoja vprašanje, odgovore in pojasnila izmenjali moravški župan Martin Rebolj, generalni direktor direktorata za kmetijstvo Branko Ravnik, predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Ciril Smrkolj, nekateri drugi strokovni sodelavci in kmetje iz Moravč, Lukovice, Kamnika, Domžal in okoliških občin, ki so do polovice napolnili dvorano moravškega kulturnega doma.
Osrednja Slovenija bi bila sicer zaradi bogate regije in bližine trgovskih središč ter lažje prodaje lahko za kmete prijazna, a so prav na račun prednosti pošteno prikrajšani za evropska sredstva. »Slovenski kmet v teh časih ne dobi dovolj denarja. Stroški se povečujejo, dohodki pa zmanjšujejo. V veliki krizi se je letos znašla prašičjereja,« je glavne težave izpostavil Ciril Smrkolj in kljub kritikam nekaterih kmetov o potratnosti Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije izpostavil pomen delovanja tovrstnih institucij, saj naj bi slovenski kmetje le štirideset odstotkov denarja dobili s prodajo svojih pridelkov in kar šestdeset odstotkov s pomočjo kmetijske politike in nepovratnih sredstev. Obseg razpisanih sredstev za kmete v letošnjem letu bo po podatkih ministrstva znašal 360 milijonov in v prihodnjih letih ni pričakovati povišanja.
V občini Moravče in drugih občinah severno od Ljubljane je večina kmetov malih ali pa svojo dejavnost opravljajo na višje ležečih kmetijah. Površine obdelovalne zemlje se iz leta v leto krčijo, tudi zaradi številnih pozidav, zato je za obstoj malih kmetov pomembno sodelovanje z občinami. »Občina Moravče je v preteklih letih veliko sredstev vložila v komunalno infrastrukturo, v vodovod in ceste, ki smo jih pripeljali tudi do manjših zaselkov in kmetij. Sredstev za kmetijstvo občine nimajo veliko, lahko pa kmetom pomagamo na ta način. Občina tudi pripravlja pravilnik, s katerim bi sofinancirali tiste kmete, ki se bodo odločili za katero od dopolnilnih dejavnosti,« je povedal župan Martin Rebolj.