Različnost nas bogati
Stereotipi so globoko ukoreninjeni v družbi, pojavljajo se tudi pri otrocih, kar izhaja iz družine ali okolja, v katerem bivajo, so na 20. medobčinskem otroškem parlamentu v Kranju ugotavljali mladi parlamentarci.
Na dvajsetem medobčinskem otroškem parlamentu, ki je minulo sredo potekal v sejni dvorani kranjske občine, je na temo 'Stereotipi, rasizem in diskriminacija' razpravljalo 115 učencev z osnovnih šol na območju Upravne enote Kranj. O posameznih tematskih sklopih so mladi parlamentarci najprej razpravljali v treh skupinah, sklepe pa so nato predstavili tudi ostalim vrstnikom. Svoja razmišljanja so za Gorenjski glas strnili trije učenci OŠ Franceta Prešerna Kranj. »Stereotipi in diskriminacija se pojavljajo že v vrtcu in šoli. Pomembno vlogo pri reševanju tega problema imajo starši, ki bi nas morali naučiti, kaj je prav in kaj ne,« je razmišljal osmošolec Gašper Polajnar. Devetošolka Anja Vombergar je poudarila, da ne smemo kazati nikakršne tolerance do diskriminacije: »Vse skupaj se začne pri vsakem posamezniku, ki si ustvari predsodek o nekom. Tega se ponavadi drži, namesto da bi ga odpravil. S pogovorom se da marsikaj rešiti.« Osmošolka Anja Klemenčič je spomnila, da so učenci, ki na primer nimajo najnovejših oblačil, pogosto deležni posmeha, kar je prav tako diskriminacija. Opozorila je še, da k diskriminaciji z napačnim poročanjem večkrat pripomorejo tudi mediji, ki jim gre le za zaslužek: »Ne smemo jim preveč zaupati, treba je razmišljati s svojo glavo.«
Mladi parlamentarci so v razpravi ugotavljali tudi, da so stereotipi globoko ukoreninjeni v družbi, žal se pojavljajo tudi pri otrocih, kar izhaja iz družine ali okolja, v katerem bivajo. Ne moremo jih preprečiti, lahko pa nanje opozarjamo. Poudarili so, da se je o razlikah med nami treba pogovarjati ter se jih naučiti sprejemati in spoštovati. Drugačnih ne smemo žaliti, zavedati se moramo, da različnost družbo in posameznike bogati. Strinjali so se, da se moramo na krivice, ki se dogajajo pri diskriminaciji, odzvati, upreti pa se je treba tudi rasizmu. Glavna vzroka zanj sta po mnenju mladih parlamentarcev nepoznavanje in strah. Razmišljali so, da rase biološko ne obstajajo, družbeno pa. Rasizem bi bilo treba ustavljati po korakih, začeti pa bi bilo treba že v vrtcu, šoli in družini …
Koordinatorja parlamenta Francija Kržana z Društva prijateljev mladine Kranj so mladi parlamentarci presenetili z odkritostjo in poznavanjem problematike: »Pustiti jim moramo, da razmišljajo s svojo glavo in postanejo samostojni. Življenje to od njih pričakuje.« Z razpravo so naredili vtis tudi na častno gostjo parlamenta Martino Jenkole iz Urada varuhinje človekovih pravic. Učenci so na koncu izglasovali tri predstavnike za 20. nacionalni otroški parlament, ki bo zasedal 20. marca v državnem zboru v Ljubljani, in sicer že omenjeno Anjo Vombergar, Katjo Komatar z OŠ Predoslje in Naceta Jelovčana z OŠ Naklo.
Zaključek medobčinskega parlamenta je minil v zelo sproščenem vzdušju, za kar je poskrbel pevec Omar Naber. Okoli njega je bila po koncu prava gneča, saj so mnogi želeli njegov avtogram in se slikati z njim.