Ocenili bodo delo forenzikov
Inštitut za sodno medicino pri ljubljanski medicinski fakulteti bo preveril, ali je policijski Center za forenzične preiskave strokovno korektno opravil analizo mešanih bioloških sledi, ki so jih našli na delcu bombe, razletele pred kranjsko policijsko postajo 15. maja lani.
Kranj – Tako je na predlog obrambe odločil sodni senat Okrožnega sodišča v Kranju, kjer so v sredo nadaljevali sojenje 22-letnemu Stanku Radojeviću in 19-letnemu Dejanu Saviću (oba iz Kranja), ki naj bi po zatrjevanju obtožbe izvršila bombni napad in s tem storila kaznivi dejanji povzročitve splošne nevarnosti ter nedovoljene proizvodnje in prometa z orožjem. Eksplozija ročne bombe je povzročila večjo gmotno škodo, k sreči pa v zgodnjih jutranjih urah ni nikogar ranila.
Sodnica Andrijana Ahačič je na sredini obravnavi prisotne najprej seznanila s sklepom senata, da iz dokaznega materiala ne bodo izločili poročila Centra za forenzične preiskave o analizi biološke sledi, najdene na »žlički« odvržene bombe, na podlagi katere so policijski forenziki ugotovili, da naj bi z njo rokovala oba obtožena, od tega naj bi večina najdene sledi pripadala Radojeviću, manjši del Saviću in še tretji osebi. Savićeva zagovornica Anka Kozamernik, ki je izločitev tega dokaza na prejšnji obravnavi predlagala na podlagi sodbe evropskega sodišča za človekove pravice, po kateri se DNK evidence za posameznika ne smejo hraniti, če zoper njega ni bila izrečena obsodba, kakor je bilo tudi v Savićevem primeru, je takoj predlagala izločitev sodnega senata in njegove predsednice. Po njenem je namreč senat pristranski, ker je odločitev sprejel na podlagi nepopolnega prevoda sodbe evropskega sodišča. »Predlog obrambe je zavrnjen. Res je bila sodba evropskega sodišča daljša kot prevod. Bil je narejen povzetek sodbe, iz katerega pa je razvidno, da je bil kršen 8. člen konvencije o človekovih pravicah, vendar ocenjujemo, da je v Sloveniji pač drugačna zakonodaja, ki določa, na kakšen način in kako dolgo se lahko sledi DNK hranijo,« je po daljšem razmisleku sporočila predsednica senata.
Toda obramba se ni dala kar tako odpraviti. Po zaslišanju prof. dr. Jožeta Balažica z Inštituta za sodno medicino in kranjskega kriminalista Primoža Donoše sta namreč zagovornika Janez Hočevar in Anka Kozamernik še bolj prepričana o neverodostojnosti opravljene analize DNK, zato sta uspešno predlagala razširitev dokaznega postopka s pridobitvijo mnenja Inštituta za sodno medicino o strokovnosti dela policijskih forenzikov. Poleg tega bo sodišče preverilo, ali so kranjski policisti tako kot Saviću tudi prvoobtoženemu Radojeviću odvzeli bris ustne sluznice, ko je bil ta še mladoleten. Sojenje se nadaljuje čez mesec dni.