Označevanje konj z mikročipi
Po novem morajo biti vsi kopitarji označeni z identifikacijskim dokumentom in mikročipom. Konjem vstavljajo čipe v levo stran vratu.
Železniki – Kmetijska svetovalna služba je v torek pripravila strokovno predavanje o novostih pri označevanju in registraciji konj ter o kužni malokrvnosti konj, na katerem je rejcem konj predaval priznani strokovnjak mag. Janez Habjan - veterinar v Veterinarski praksi Tenetiše, rejec konj, predsednik konjeniškega kluba Ratitovec Železniki … Kot je ob tem povedal, je označevanje konj pri nas obvezno že od 1. aprila 2004, vendar je država v zadnjem času začela to bolj resno izvajati in je zagrozila tudi s precej visokimi kaznimi, ki za posameznike znašajo od dvesto do 1200 evrov. »Pregledniki smo do 1. julija lani konje označevali z vrisom, to pomeni, da smo v identifikacijski dokument - v posebno knjižico, ki jo ima vsak kopitar kot svoj osebni dokument, na skico konja vrisali vse njegove pridobljene in prirojene znake – vrtince, lise, barvo, določene bele dele … 1. julija lani je začela veljati nova uredba Evropske skupnosti, po kateri morajo biti vsi kopitarji, rojeni po 1. januarju 2009, označeni z identifikacijskim dokumentom in mikročipom, ki se konju vstavi v levo stran vratu in ga je možno odčitavati s posebnim čitalcem. »Čipiranje« konj je obvezno od lanskega 1. julija naprej, vsi dotlej izdani identifikacijski dokumenti pa so veljavni in jih ni treba zamenjati. Rejcem priporočamo poleg vstavitve mikročipa tudi vris, vendar se v glavnem odločajo le za »čipiranje«. Vris namreč pomeni dodatni strošek, rejci pa ob slabi ekonomiki v konjereji pazijo na vsak strošek,« pravi Janez Habjan in dodaja: »Vse doslej neoznačene kopitarje je bilo treba označiti do 31. decembra 2009. Rejci, ki tega niso storili in imajo več kot pol leta stare konje, jih ne bodo mogli dati v zakol oz. jih nameniti za prehrano ljudi. Kaj se bo zgodilo? Takšni konji bodo verjetno končali v črnem zakolu.«
Kot navaja Janez Habjan, morajo biti vsi kopitarji označeni in vpisani v centralni register kopitarjev, ki ga vodi veterinarska fakulteta. Za vse kopitarje izdaja identifikacijske dokumente fakulteta, le za konje lipicanske pasme Kobilarna Lipica. V identifikacijski dokument se vpisujejo vsi izvidi, na primer, o pregledu krvi, sprememba lastništva, razna cepljenja, treba pa je voditi tudi hlevsko knjigo in dnevnik veterinarskih storitev. Rejec mora najkasneje v 28 dneh po žrebitvi poslati prijavo skupaj s potrdilom o pripustu na veterinarsko fakulteto. Za rodovniške konje izvaja »čipiranje« veterinarska fakulteta, za lipicance Kobilarna Lipica, za vse druge pa pregledniki, ki so pooblaščeni za označevanje.