Med Šentjanžem in Ljubljano
Med nastopajočimi na letošnji osrednji prireditvi Slovencev na Koroškem v Celovcu v počastitev slovenskega kulturnega praznika so sodelovali tudi učenke in učenci Osnovne šole Poljane iz Ljubljane in glavnih šol Borovlje/Ferlach in Vetrinj/Viktring na Koroškem.
Idejo za sodelovanje sta leta 1994 dala takratni Zavod za šolstvo in šport Republike Slovenije in Medkulturni center na Dunaju, leta 1995 pa so učenci iz Borovelj in Vetrinja prvič prišli na osnovno šolo Poljane v Ljubljani, se spominja Franceska Žumer (rojena je bila na Beli v občini Preddvor – op. p.) iz ljubljanske osnovne šole, ki je skupaj z učiteljicami Nado Malle iz glavne šole Vetrinj in s Tatjano Kupper ter z Matildo Boročnik z glavne šole v Borovljah naredila prve korake v tem sodelovanju. »Od takrat naprej se vsako leto srečujemo dvakrat, enkrat na avstrijski in enkrat na slovenski strani. Srečanja so vsebinsko bogata, saj obsegajo spoznavanje slovenskih in koroških literarnih ustvarjalcev ter pisanje v slovenščini. Osnova za literarno ustvarjanje so prebrana dela. Poleg tega učenci iz Koroške spoznavajo posebnosti Slovenije, učenci iz Slovenije pa posebnosti Koroške in življenje Slovencev na Koroškem,« je povedala Franceska Žumer.
Zadnje srečanje je bilo v kulturnem središču K & K v Šentjanžu v Rožni dolini na Koroškem. Literarni tabor je bil namenjen spoznavanju mladinskih del pisatelja Slavka Pregla, še posebej zgodbe Odprava zelenega zmaja, ki je bila napisana že pred več kot dvajsetimi leti, pa njena humorna vsebina še vedno privlači mlade bralce. Učence je pisatelj tudi obiskal in jim prebiral basni iz najnovejše knjige Petelin na gnoju. Ker je potekal literarni tabor 22. junija, na dan zemlje, so učenci pisali zanimive pripovedi, v katerih so izražali bojazen o neizbežni katastrofi na Zemlji, če ne bomo do nje prijaznejši.
»Vsi že nestrpno pričakujemo srečanje prihodnjega junija in prihod koroških slovensko govorečih učencev v Ljubljano. Tudi njim bivanje pri nas in spoznavanje slovenskih naravnih in kulturnih zanimivosti, običajev, našega načina življenja in naše govorice dopolnjujejo in bogatijo šolski vsakdan,« je povedala Franceska Žumer.