Lažje do dolgotrajne oskrbe
Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve je predstavilo predlog zakona o dolgotrajni oskrbi.
Kranj - Namen zakonaje oblikovati celovit sistem dolgotrajne oskrbe na podlagi posebnega zavarovanja, ki bo ponudil starejšim širši nabor in kakovostnejše storitve, so poudarili minister Ivan Svetlik, direktor direktorata za socialne zadeve Davor Dominkuš in direktor direktorata za zdravstveno varstvo na ministrstvu za zdravje Janez Remškar.
Že danes potrebuje dolgotrajno oskrbo okoli štirideset tisoč ljudi, ob povečevanju števila starejših ljudi pa se tveganje, da ti ne morejo sami skrbeti zase, še povečuje. Sedaj ta oskrba ni povezana v celovit sistem, storitve niso dovolj dostopne vsem, ki bi jih potrebovali (pomislimo le na dolge čakalne dobe za domove starostnikov), ni stabilnega vira financiranja. Zato je ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve pripravilo zakon, ki bi povečal socialno varnost starejših, jim ponudil nabor več kakovostnih storitev in boljši dostop do njih. Za ta namen predvidevajo nov vir zavarovanja. Na zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije bo za ta namen odprta posebna blagajna. Na letni ravni bodo potrebovali 264 milijonov, poleg prispevne stopnje bo potrebnih tudi nekaj proračunskih sredstev. Poleg obveznega bo mogoče tudi dodatno prostovoljno zavarovanje za ta namen. Za posameznika bodo izdelali poseben individualni načrt. Ko ne bo mogel več sam skrbeti zase, bo lahko izbiral med institucionalno oskrbo (trajno ali začasno) ali za oskrbo na domu, za denarno nadomestilo, če bo oskrbo plačeval zasebnemu ponudniku, zavarovanje za dolgotrajno oskrbo predvideva tudi možnost prilagoditve stanovanja, pridobitev pripomočkov, rehabilitacijo in podobno. Pri oskrbi v domačem okolju se bodo po novem povezale socialne in zdravstvene storitve.
Dolgotrajna oskrba je problem mnogih držav, štiri so to že uredile na podoben način, kot je sedaj predlagano v Sloveniji. Sedaj vsi ljudje nimajo možnosti za celovito oskrbo, razen tistih v domovih upokojencev, z novim zakonom pa bi to omogočili tudi na domu. Janez Remškar pa dodaja, da z zakonom rešujejo tudi negovalne bolnišnice in paliativno bolnišnično oskrbo. Boris Koprivnikar, predsednik upravnega odbora Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, ob prvi javni predstavitvi zakona pravi, da so v domovih za starejše in posebnih varstvenih zavodih zadovoljni, da bo zakon končno šel v javno razpravo, saj so nanj čakali že nekaj let. Od novosti pričakujejo, da bo delno reševala tudi način financiranja stroškov v domovih za starejše. Napovedujejo, da bodo ob javni obravnavi predlog proučili in nanj podali pripombe oziroma predlagali dopolnitve, če bo treba. V preteklih letih so tudi sami predlagali rešitve ministrstvu za to področje in pričakujejo, da so njihova opozorila upoštevana v vsebini zakona.