Zelena luč za začetek gradnje
Občinski svetniki so se strinjali s projektom za pridobitev gradbenega dovoljenja za gradnjo krožišča v Betinu.
Bled – Svetnike so na zadnji seji seznanili tudi s projektom krožišča za južno razbremenilno cesto v Betinu, ki ga bo direkcija za ceste začela graditi še letos. Kot je pojasnil župan Janez Fajfar, so tik pred podpisom pogodbe za odkup hiše družine Potočnik, ki jo bo treba porušiti. Na preostali trasi južne razbremenilne ceste pa bodo izvedli parcelacijo in začeli odkupovati zemljišča. Na vprašanje svetnikov, kdaj se bo torej mogoče peljati po južni obvoznici, je Jure Pejanovič z direkcije za ceste priznal, da tega ne ve. Dejal je le, da naj bi v dveh ali treh letih odkupili zemljišča in pridobili gradbeno dovoljenje.
Pejanovič je v zvezi s krožiščem v Betinu svetnikom razložil, da gre za izredno zahteven projekt, v zvezi s katerim so prejeli ogromno pripomb. Pri pripravi projekta, je poudaril, so jih poskušali v čim večji meri upoštevati. Kljub temu prihaja do pobud o prestavitvi krožišča, kar po Pejanovičevih besedah ni enostavno. »Ne moremo kar tako risati črt po načrtu, vsako spremembo je treba natančno utemeljiti. Da bi proučili vsa stališča, bi potem spet potrebovali vsaj dve do tri leta. Vsaka sprememba pa pomeni tudi nov lokacijski načrt,« je opozoril Pejanovič in dodal, da je cesto v prostor umestila občina, ne država. Res je prišlo do nekaterih sprememb zaradi novih pravil pri načrtovanju krožišč in večje količine prometa, a rešitve iščejo v okviru obstoječega lokacijskega načrta. Ob tem je svetnike opozoril, da se zadeve lahko zavlečejo, pogoj za pridobitev evropskih sredstev pa je pridobljeno gradbeno dovoljenje najkasneje do leta 2013. Tudi poslanec Anton Urh, ki je bil prisoten na seji, je poudaril, da pri tej obvoznici lovijo zadnje minute. »Če to zamudimo, naša generacija teh dveh obvoznic ne bo dočakala.« Prav to je zmotilo svetnico Ljubo Kapus, ki srčiko problema vidi v tem, da se na občane zvrača krivda, če se gradnja ne bi začela. »Ta obvoznica se načrtuje že več kot desetletje, v ključnih trenutkih pa vedno poslušamo grožnje. To je nekorektno od države,« je prepričana. Tudi Slavko Ažman nima dobrega občutka, da bo gradnja južne obvoznice tekla gladko. »Ljudje so me opozorili, da so pri njih količili, ne da bi jih o tem v naprej obvestili. To povzroča nezadovoljstvo pri tistih, od katerih je odvisno nadaljevanje projekta. Če ne bo prišlo do odkupa zemljišč, bo vse padlo v vodo. Upam, da krožišče v Betinu ne bo zgolj spomenik začetku del na južni obvoznici,« je še dejal Ažman. Prav zato so svetniki tudi naložili županu, da pristojnim na direkciji pomaga pri urejanju odkupa zemljišč.
Glede pomislekov, da je južna obvoznica izpadla iz državnega proračuna, pa je Urh svetnikom zagotovil, da so za ta projekt zagotovili 27 milijonov evrov, res pa je, da bo glavnina denarja na voljo šele po letu 2013. »Če se bodo stvari že prej odvile tako daleč, da bi lahko sprejeli rebalans, pa bo država z veseljem sledila, da bi pridobili evropski denar,« je še pojasnil Pejanovič.