Skrbimo za ustno higieno
Zelo pomembno je, da ščetkanje zob traja vsaj dve do tri minute oziroma da je opravljeno sistematično in temeljito. Čiščenje zob dvakrat na dan znatno zmanjša tveganje kariesa v primerjavi s čiščenjem enkrat na dan.
Zdrava ustna votlina vsebuje v slini milijone različnih vrst mikrobov. Večino časa so vsi ti mikrobi neškodljivi, vendar pa naša prehrana in življenjske navade povzročijo neuravnovešenost bakteriološkega okolja v ustni votlini. Nastane mehak, lepljiv biofilm, imenovan zobni plak ali zobna obloga. Ta se lepi na trde in mehke dele ustne votline. V plaku so bakterije, ki v svoji presnovi izločajo kisline in toksine. Zobni plak je neposreden krivec za zobno gnilobo, vnetje dlesni in parodontalno bolezen. Glavna mesta, kjer se nabirajo obloge, so grizne ploskve kočnikov in ličnikov, tiste tretjine zobne površine, ki meji na dlesen, in predeli, kjer se stikata ploskvi dveh sosednjih zob. Odstranjevanje plaka je možno samo mehansko z zobno ščetko in zobno nitko ali medzobno ščetko. Zelo pomembno je, da ščetkanje zob traja vsaj dve do tri minute oziroma, da je opravljeno sistematično in temeljito. Čiščenje zob dvakrat na dan znatno zmanjša tveganje kariesa v primerjavi s čiščenjem enkrat na dan. Zelo pomembno je, da zobe temeljito očistimo zvečer pred spanjem.
Redni pregledi pri zobozdravniku vsakih šest mesecev bodo omogočili vpogled v morebitne težave z ustnim zdravjem na začetni stopnji in tako olajšali zdravljenje ter preprečili pojav večjih obolenj.
Kombinacija dnevne nege, rednih obiskov pri zobozdravniku in strokovno čiščenje trdih in mehkih zobnih oblog vam daje zagotovilo, da bodo vaši zobje in dlesni ostali zdravi vse življenje.