Zanimanje tudi za tehniške poklice
Na gorenjske srednje šole in kranjsko fakulteto so se v petek dopoldne zgrnili učenci in dijaki, ki se odločajo o svoji nadaljnji izobraževalni poti.
Kranj – »Povprečen dijak o izbiri študija v povprečju razmišlja petdeset ur. Veseli smo, da ste se pri tem razmišljanju ustavili tudi pri nas,« je zbrane srednješolce, ki so se udeležili informativnega dne na njihovi fakulteti, nagovoril dekan kranjske fakultete za organizacijske vede Marko Ferjan. Z obiskom osnovnošolcev so bili v petek dopoldne zadovoljni tudi v kranjskih srednjih šolah.
Fakulteto za organizacijske vede je v petek dopoldne obiskalo okrog sto prihodnjih študentov, ki so z zanimanjem prisluhnili predstavitvi programov in se sami prepričali o dobri opremljenosti predavalnic. Pred eno najpomembnejših odločitev v življenju, so nam zaupali prihodnji študenti, so namreč želeli zbrati čim več informacij o študiju. Podobna želja je vodila tudi okrog sedemsto osnovnošolcev, ki so v petek dopoldne obiskali Tehniški šolski center Kranj. Največje zanimanje je po besedah Ivana Brajdiča vladalo za programe srednje poklicne in strokovne šole, predvsem mehatronike, pa tudi računalništva in elektrotehnike. »Mladi oziroma predvsem njihovi starši se namreč vse bolj zavedajo tega, da je tehniški kader zelo iskan,« je še dejal Brajdič. To je potrdila tudi mati devetošolca Josipa Rajkovič. »To so poklici prihodnosti, obenem pa je to tudi tisto, kar ga veseli,« je komentirala sinovo izbiro. Prav tako je Boris Pravst mnenja, da naj sin počne tisto, kar ga zanima oziroma mu »leži«. »Nima smisla, da bi ga silil na pravo, če rad 'šraufa'.« Med osnovnošolci, ki so se zanimali za programe tehniškega šolskega centra, je bilo opaziti tudi nekaj deklet. »Tehniško gimnazijo sem izbrala, ker me zanimajo računalniki. Obenem imam odprte možnosti tako za morebitni nadaljnji študij kot za zaposlitev po koncu šolanja,« je razmišljala Nuša Štirn.
Približno enako število osnovnošolcev kot lani, po ocenah ravnatelja Francija Rozmana okrog dvesto, je obiskalo kranjsko gimnazijo. »Občutek imam, da so šolo zapuščali z dobrimi vtisi,« je dejal Rozman. Obisk pa je celo presegel pričakovanja na gradbeno storitveni šoli, ki deluje v okviru Esic Kranj. »Nad velikim obiskom smo bili kar presenečeni, saj smo našteli okrog 140 učencev,« je pojasnila direktorica zavoda Damjana Furlan Lazar. Veliko zanimanje je bilo tudi za gimnazijski program, saj je predstavitvi prisluhnilo približno dvesto prihodnjih dijakov, v okviru ekonomsko trgovske šole pa je v petek dopoldne največje zanimanje vladalo za nov program logistični tehnik.