Znanost je lahko zabavna
Hiša eksperimentov je minuli teden prvič gostovala na Gorenjskem. Kako privlačna in zabavna je lahko znanost, so prikazali na osnovnih šolah v Bohinjski Bistrici, Kranjski Gori in Žirovnici.
V sklopu aktivnosti Bliža znanosti se cesta, nje se, ljub'ca! veselim je Hiša eksperimentov iz Ljubljane doslej obiskala številne slovenske šole, minuli teden pa je prvič gostovala na Gorenjskem. Na OŠ dr. Janeza Mencingerja v Bohinjski Bistrici, OŠ Josipa Vandota v Kranjski Gori in OŠ Žirovnica so učenci, učitelji in krajani z zanimanjem spremljali, kako privlačna in zabavna je lahko znanost. Demonstratorja Hiše eksperimentov sta na vsaki šoli prikazala po tri znanstvene dogodivščine: Zvokologijo, Težiščelogijo in Plinologijo ter na enostaven in zanimiv način razložila naravne zakonitosti in pojave iz vsakdanjega življenja.
»Vse tri znanstvene dogodivščine so za gledalce zelo zanimive. Prikazujemo eksperimente, ki jih še niso videli, nekatere pa so, a jih prikažemo na drug način. Pri Zvokologiji na primer ugotavljamo, kako se širi zvok po zraku, pri Težiščelogiji poiščemo težišče zemljevida Slovenije, pojasnjujemo, zakaj pademo, če se preveč nagnemo naprej in ali je lahko težišče zunaj našega telesa, pri Plinologiji pa ugotavljamo, ali s plini lahko gasimo požar, kaj se zgodi s plini, ko jih stiskamo oz. ohlajamo …,« je povedal dr. Miha Kos, direktor Hiše eksperimentov. Glavni namen aktivnosti, ki so ob podpori L'Oreala brezplačne, je na inovativen in zabaven način približati znanost čim širšemu krogu ljudi, še zlasti mladim, ter jih na ta način spodbujati za učenje in raziskovanje.
»Upam, da bo Hiša eksperimentov še kdaj gostovala pri nas,« je po predstavitvah dejal Jože Cvetek, v. d. ravnatelja na osnovni šoli v Bohinjski Bistrici. »Vse tri dogodivščine so bile zelo zanimive in niso bile preresne, saj sta se demonstratorja znala tudi pošaliti. Učenci so zelo pozorno spremljali eksperimente, povezane z zvokom, učitelji pa so si ogledali Težiščelogijo in dobili kar nekaj idej, ki jih bodo lahko uporabili pri pouku. Plinologija je bila namenjena staršem, ki so s seboj pripeljali tudi otroke, vsi pa so z zanimanjem spremljali različne poskuse, še posebej zanimiv je bil tekoči dušik, ki je zelo hladen, razloženo jim je bilo, kako delujeta kisik in dušik, kako se zaustavi gorenje, če zmanjka kisika …,« je dodal Cvetek.