Nagrade GZS tokrat malim
Na letošnji 42. podelitvi nagrad za izjemne gospodarske dosežke je bila pozornost dana vodilnim v majhnih podjetjih. Na Gorenjskem je nagrado dobil Tomaž Žepič, direktor LPKF Laser & Elektronika.
Ljubljana, Naklo – V četrtek zvečer so v Cankarjevem domu v Ljubljani že 42. leto zapored podelili nagrade Gospodarske zbornice Slovenije za izjemne gospodarske in podjetniške dosežke, ki so v vrsti podobnih nagrad najstarejša in najuglednejša tovrstna priznanja vodilnim gospodarstvenikom, ki že vrsto let uspešno vodijo podjetja. Pri ocenjevanju njihovih dosežkov se poleg splošnih tržnih in razvojnih rezultatov, rezultatov poslovanja in izvoznih rezultatov, internacionalizacije ter uveljavljenosti v EU upoštevajo tudi hitra in učinkovita tržna širitev gospodarske družbe, obetavna vizija in jasna strategija na daljši rok, lasten razvoj in inovacije. Številčnih meril je kar 66, dodatno pa se upoštevajo tudi merila, kot so visoka poslovna in podjetniška kultura ter drugi kvalitativni kriteriji.
Za sedem letošnjih nagrajencev, ki so: Zorko A. Cerkvenik, Istrabenz plini d. o. o.; Mojca Kert Kos, Petrol Energetika, d. o. o.; Bogdan Oblak, Oblak Commerce, d. o. o.; Sonja Rajh, Farmtech, d. o. o.; Tone Stanovnik, Špica International, d. o. o.; Tomaž Žepič, LPKF Laser & Elektronika, d. o. o., in Peter Žigante, Savaprojekt, d. d., bi lahko ugotovili, da vodijo manjša podjetja, saj je kar v štirih zaposlenih manj kot šestdeset delavcev, v treh pa ne presegajo števila 170 zaposlenih. Če smo bili pri nagradah GZS doslej vajeni predvsem imen vodilnih v večjih podjetjih, je bila tokrat pozornost namenjena manjšim. Nekaj bo tudi na tem, da se manjši lažje prilagodijo razmeram gospodarske krize.
Za gorenjskega nagrajenca Tomaža Žepiča je zagotovo mogoče reči, da so dobro izbrali. Obiskali smo ga v leta 2007 zgrajeni novi poslovni stavbi LPKF Laser & Elektronika na Polici pri Naklem.
Kdaj je bila ustanovljena družba LPKF Laser & Elektronika, d. o. o.?
»Gre za joint venture z nemškim mednarodnim koncernom LPKF Laser & Elektronics AG, ki smo ga sklenili leta 1994. Prvo leto je stekla proizvodnja strojev za rezkanje tiskanih vezij, nato smo dodali opremo za tehnologijo SMD - površinsko montažo tiskanih vezij, po dveh letih pa smo začeli tudi razvoj in proizvodnjo laserskih virov.
Pred povezavo s LPKF sva imela z očetom podjetje Zeltra, ki sva ga ustanovila leta 1989, torej takoj, ko je bilo ustanavljanje privatnih podjetij mogoče. Že leta 1983 smo postali stranka LPKF in se deset let kasneje tudi lastniško povezali. Nemški partner je lastnik 75-odstotnega deleža, preostalega 25-odstotnega pa imamo Zeltra ter midva z očetom.«
Iz obrazložitve podelitve priznanja GZS lahko kot najpomembnejše dosežke omenimo dobre finančne rezultate poslovanja, dobre izvozne rezultate, ki ste jih dosegli z visoko konkurenčnimi izdelki z inovativnimi tehnološkimi postopki. Kako torej poslujete?
»Z 48 zaposlenimi smo lani ustvarili okoli pet milijonov evrov prihodkov, pri čemer je delež izvoza kar 97-odstoten. V lanskem letu, ki ga štejemo za slabega, smo ustvarili za okoli štiristo tisoč evrov dobička. Poleg vpliva gospodarske krize je vzrok za 20 do 25 odstotkov slabše rezultate predvsem v napaki pri planiranju v koncernu LPKF. Tako smo v programu rezkanih tiskanih vezij imeli v prvi polovici leta kar 75-odstotni izpad, k sreči pa smo ga nadomestili z novimi izdelki – novima laserskima sistemoma za strukturiranje tiskanih vezij, v celoti razvita in izdelana pri nas.«
Dosegate nadpovprečno dodano vrednost. Koliko znaša na delavca?
»V letu 2008 je znašala dobrih 63 tisoč evrov. V letu 2009 pa bo nekoliko nižja.«
Kolikšen del prihodkov namenjate za razvoj in koliko zaposlenih se z razvojem ukvarja pri vas?
»Za razvoj namenjamo okoli desetino prihodkov, v razvoju pa lahko rečem, da dela kar tretjina zaposlenih. Brez vlaganj v razvoj ne moremo pričakovati novih izdelkov, predvsem pa so brez tega zaprti novi trgi. Naša usmeritev je iskanje tržnih niš, novih možnosti, kjer bo naša tehnologija potrebna in možna. Takšna je tudi usmeritev koncerna, ki so se mu prodaja in prihodki lani kljub krizi povečali, predvsem zaradi prodora v proizvodnjo anten mobilne telefonije. Za letošnje in prihodnje leto so se nam naročila pomembno povečala, zato upamo, da se bomo že letos vrnili na raven poslovanja pred lansko krizo, na raven v letu 2008. Za letos načrtujemo 30- do 35-odstotno rast. Trg elektronike je zagotovo največji trg na svetu. Od avtomobilske industrije, aparatov za široko potrošnjo, varnostnih naprav, naprav za živilsko industrijo, farmacijo itd.«
Kot najpomembnejši razvojni cilj vašega podjetja pa navajate ustanovitev centra za razvoj laserskih tehnologij za jugovzhodno Evropo …
»Želimo, da bi naše tehnologije predstavili našemu in širšemu trgu v regiji. Radi bi prenesli to tehnologijo, ki je cenejša, fleksibilnejša in okolju bolj prijazna, v našo industrijo in naše izobraževanje. Naš namen je, da omogočimo podjetjem, da pri nas, na naših napravah spoznajo tehnologijo, izobrazijo ljudi in s tem bistveno poenostavijo zagon proizvodnje. Podobno želimo tudi za izobraževalne ustanove - univerze, inštitute, da bi skupaj iskali nove možnosti in izobraževali svoje strokovnjake.«
Kaj vam pomeni podeljeno ugledno priznanje GZS?
»Priznanje vsekakor pomeni, da smo delali prav. Če je dobro poslovanje in uveljavitev na trgu torta, dobiček, rast in razvoj smetana, je priznanje jagoda na vrhu torte, priznanje za vložen trud, tudi za mnogo neprespanih noči. Čeprav je nagrada osebna, jo razumem kot nagrado celotni ekipi, kolektivu, vsem, ki so sodelovali.«