Snežni plaz zasul smučarja
Snežni plaz je bil v nedeljo usoden za 52-letnega smučarja iz okolice Radovljice, ki je smučal zunaj urejenega smučišča na Krvavcu. Med iskanjem skoraj zasulo tudi gorskega reševalca in dva psa.
Krvavec – Na območju Krvavca so v nedeljo v snežnem plazu našli mrtvega 52-letnega smučarja iz okolice Radovljice. Po neuradnih podatkih je bila turna smuka usodna za Andreja Vovka, ki ga javnost pozna kot vodjo službe za organizacijo obnove na Darsu.
Okoli 13. ure sta dva smučarja prišla v reševalno postajo RTC Krvavec in naznanila, da od 10. ure pogrešata svojega prijatelja. »V nadaljevanju sta povedala, da sta se že zapeljala na vrh Krvavca, kjer so dopoldne smučali, saj sta domnevala, da se je pogrešani zapeljal po strmini zunaj smučišča. Po krajšem iskanju sta našla eno smučko, zato sta domnevala, da je zaradi lomljenja snežne plošče zdrsel po pobočju v smeri Kriške planine,« je pojasnil Andrej Zakrajšek, tiskovni predstavnik Policijske uprave Kranj.
Njune domneve so se žal izkazale za pravilne, saj so gorski reševalci po približno tri četrt ure iskanja v snežnem plazu približno pol metra pod površjem našli truplo 52-letnega smučarja. »Plaz sicer ni bil velik po volumnu, zato pa zelo dolg. Pogrešanega smučarja smo našli približno tristo metrov nižje od mesta sprožitve plazu. Bil je povsem zakopan v sneg in bi ga zagotovo iskali še precej dlje, če ga ne bi odkril eden od sedmih lavinskih psov, ki so pomagali pri iskanju. Žal mu ni bilo več pomoči,« je povedal vodja reševalne akcije Janez Triler iz postaje Gorske reševalne službe Kranj (GRS). V iskalni akciji je sodelovalo trideset gorskih reševalcev, ki sta jih na vrh Krvavca pripeljali posadki vojaškega in policijskega helikopterja. S helikopterjem so umrlega tudi pripeljali v dolino.
»Smučar je preplezal varovalno žico, ki na vrhu Krvavca označuje mejo smučišča. Kot so me obvestili, je ograjo prestopil celo v neposredni bližini opozorilne table. To se sicer večkrat zgodi, še posebej po sneženju, ko se na Krvavcu pojavijo smučarji, ki jih sicer na našem smučišču ne vidimo. Gre za t. i. lovce na sneg, ki se smučajo zunaj območja smučišča, kjer pa mi ne vršimo nadzora, saj za to nimamo nobenih pooblastil,« je dejal Luka Vrančič, vodja marketinga in prodaje v RTC Krvavec. Na Krvavcu je sicer v soboto po njegovih podatkih zapadlo okoli petnajst centimetrov snega.
Po naših informacijah je bil pokojni vešč turne smuke, zanj pa je bilo v nedeljo najbrž usodno to, da je smučal na zavetrni strani. »Verjetno ni predvideval, da je v soboto snežilo z vetrom, tako da je veter tja nanesel veliko snega, zaradi česar nastanejo t. i. snežne gobe. Med smuko se je tako sprožil kložasti plaz, za katerega je značilno, da se sneg utrga po veliki površini, tako da smučar sprva sploh ne opazi, da ga je odpeljal sneg, rešitev pa je skoraj nemogoča. Tako je bilo tudi v nedeljo, ko je bila snežna odeja zaradi novozapadlega snega zelo nestabilna. Bilo je zelo nevarno, saj se je tudi med iskalno akcijo sprožil plaz, ki bi skoraj pokopal reševalca in dva lavinska psa,« je povedal Triler. Opozoril je še, da je pokojni smučar naredil še dve veliki napaki: na turno smuko se je odpravil sam in brez primerne opreme. »Takih tur ponavadi ne delamo sami, pri sebi pa je treba imeti žolno, lopato in sondo. Ponesrečeni te opreme ni imel.«
»Novi zakon o varnosti smučišč pozna termin vplivno območje, ki poteka nekaj metrov od označene meje urejenega smučišča. Na tem območju morajo upravljavci smučišč poskrbeti za varnost smučarjev, ki morebiti med smuko padejo zunaj smučišča, prepovedano pa je po njem smučati,« je razložil Robert Kralj, vodja gorske enote pri slovenski policiji.
Meteorologi opozarjajo, da je po zadnjem sneženju nevarnost snežnih plazov povečana med tretjo in četrto stopnjo. Sneg je padel na staro, tršo podlago, zato je vez novega snega z njo slaba. Sneg je torej potencialno nestabilen, kar pomeni, da lahko ob obremenitvi snežne odeje sprožimo plaz. To lahko stori tako človek kot tudi žival.