Nov mejni znesek za varstveni dodatek
Dohodkovni cenzus za uveljavitev varstvenega dodatka k pokojnini po novem znaša 436,98 evra mesečno oz. 5.243,76 evra letno.
Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije je na nedavni seji sprejel tri odločitve, ki so pomembne za priznavanje in višino nekaterih pravic iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja.
Del vdovske pokojnine znaša od 1. januarja dalje največ 85,85 evra, skupno izplačilo lastne in dela vdovske pokojnine pa največ 1.702,92 evra. Po zakonu lahko vdova ali vdovec sam izbere, katero pokojnino bo užival – lastno starostno oz. invalidsko pokojnino ali vdovsko pokojnino. Če je zanj(o) ugodneje, lahko poleg starostne oz. invalidske pokojnine dobiva tudi 15 odstotkov zneska vdovske pokojnine po pokojnem zavarovancu, vendar največ do 15 odstotkov povprečne mesečne pokojnine, izplačane v državi v predhodnem koledarskem letu. Ker je bila lani po statističnih podatkih povprečna pokojnina 572,33 evra, lahko zavod izplačuje od 1. januarja dalje del vdovske pokojnine v višini 85,85 evra, kar je 46 centov manj od zneska, določenega ob lanski uskladitvi pokojnin. Skupno izplačilo starostne oz. invalidske in dela vdovske pokojnine po zakonu ne sme presegati zneska starostne pokojnine za moškega, odmerjene od najvišje pokojninske osnove za štirideset let pokojninske dobe. Tako znaša skupno izplačilo lastne in dela vdovske pokojnine od letošnjega 1. januarja dalje 1.702,92 evra, kar je za 10,71 evra manj od zgornje meje, določene ob lanski februarski uskladitvi pokojnin.
Druga pomembna odločitev sveta zavoda zadeva varstveni dodatek. Zakon o varstvenem dodatku namreč določa, da znesek, ki predstavlja mejno vrednost za pridobitev pravice do varstvenega dodatka, znaša 81,6 odstotka najnižje pokojninske osnove. Mesečno povprečje mejnega zneska, veljavnega v letu 2009, ki pomeni tudi mesečni dohodkovni cenzus na družinskega člana v letu 2010, torej znaša 436,98 evra, letni dohodkovni cenzus pa 5.243,76 evra na člana.
Eden od pogojev za pridobitev pravice do varstvenega dodatka je tudi ogrožena socialna varnost uživalca pokojnine in njegovih družinskih članov, s katerimi živi v skupnem gospodinjstvu. V okviru ugotavljanja socialne varnosti preverjajo tudi vrednost premoženja uživalca pokojnine in njegovih družinskih članov, ki ne sme presegati določenega zneska (premoženjskega cenzusa). Svet zavoda je na nedavni seji premoženjski cenzus, glede na podatke statističnega urada o povečanju cen življenjskih potrebščin, zvišal za 0,9 odstotka, to je s 23.684,78 evra na 23.897,94 evra.