Sporni prizidek pred legalizacijo
Poslancu Antonu Urhu očitajo, da je s posredovanjem pri okoljskem ministru Karlu Erjavcu dosegel legalizacijo prizidka ob hiši svoje hčere v Stari Fužini, kar je sam označil za politični konstrukt.
Stara Fužina – »Znesli so se nad otroki poslancev, kar je nesprejemljivo,« je pisanje o njegovem posredovanju pri legalizaciji enega od na črno zgrajenih objektov v Bohinju komentiral poslanec Anton Urh, ki meni, da gre pri tem za pritiske nanj in na ministra Erjavca. Zatrdil je, da je hči za sporni prizidek ob hiši v Stari Fužini že zbrala vso potrebno dokumentacijo, tako da naj bi v kratkem pridobila tudi gradbeno dovoljenje.
Načelnica upravne enote Radovljica Maja Antonič je potrdila, da je lastnik pri njihovi upravni enoti podal vlogo za izdajo gradbenega dovoljenja, a ker o zahtevku še niso odločili, nam do zaključka postopka več informacij ne morejo posredovati. Direktor javnega zavoda TNP Martin Šolar pa je pojasnil, da je republiška agencija za okolje, ki izdaja naravovarstvena soglasja, tudi njihov zavod zaprosila za posredovanje strokovnega mnenja glede omenjenega prizidka, ki leži znotraj Triglavskega narodnega parka. Ob tem je najprej poudaril, da gre v tem primeru za prizidek k legalno zgrajeni stanovanjski stavbi, za katerega so inšpektorji izdali odločbo o rušitvi oziroma so investitorja pozvali k pridobitvi dovoljenja. »Investitor je tako popolnoma legalno začel zbirati dovoljenja za to garažo.« Dodal je še, da če prostorski planski dokumenti gradnjo tam dopuščajo, je legalizacija prizidka načelno možna oziroma dopustna. To mnenje so kot del dokumentacije, ki je potrebna za pridobitev gradbenega dovoljenja, posredovali ministrstvu za okolje in prostor.
Pri inšpektoratu za okolje in prostor pa so v zvezi z omenjenim prizidkom pojasnili, da je urbanistični inšpektor zaradi gradnje prizidka k stanovanjski hiši v nasprotju z lokacijskim dovoljenjem že v letu 1999 investitorju izrekel ukrep na podlagi takrat veljavnega zakona o urejanju naselij in drugih posegov v prostor. Na podlagi tega bi moral investitor pri upravni enoti podati vlogo za pridobitev spremenjenega lokacijskega dovoljenja. »Ker je upravna enota zahtevo za izdajo spremenjenega dovoljenja zavrnila, je gradbeni inšpektor v letu 2004 izdal odločbo, s katero je naložil odstranitev dela objekta, zgrajenega v nasprotju z dovoljenjem, kot je to za tak primer določal zakon,« so pojasnili pri inšpektoratu in dodali, da ker investitor tega ni storil, je gradbeni inšpektor uvedel izvršilni postopek in v septembru 2009 izdal sklep o dovolitvi izvršbe inšpekcijske odločbe. »Občina Bohinj je sicer v izvršilnem postopku zahtevala odlog izvršitve odločbe, vendar je gradbeni inšpektor zahtevo zavrnil. Izvršilni postopek še ni zaključen, inšpektor ga nadaljuje,« so še pojasnili pri inšpektoratu za okolje in prostor.