
Gorski svet naj bo vrednota
V Mestni knjižnici Kranj so odprli razstavo, ki odstira temo spreminjanja in ogroženosti narave v gorskem svetu, hkrati pa opozarja na konkretne posledice vse bolj prisotnega človekovega vpliva.
Kranj – Razstava, ki nosi naslov Narava gorskega sveta – včeraj, danes, jutri? in bo v kranjski knjižnici na ogled do 2. novembra, je nastala v sodelovanju Zavoda RS za varstvo narave, Območne enote Kranj, projekta AlpES in Planinske zveze Slovenije. Pri njenem nastanku je sodelovalo več kot dvajset sodelavcev, obsega 12 plakatov in je zasnovana kot potujoča razstava, kar pomeni, da si jo bo moč ogledati še v drugih slovenskih krajih, med drugim bo pripotovala tudi v Tržič in Naklo. Njenega uradnega odprtja v Kranju sta se udeležila direktor Zavoda RS za varstvo narave Teo Hrvoje Oršanič in podpredsednik Planinske zveze Slovenije Martin Šolar.
Avtorica in koordinatorka razstave Andreja Škvarč je pojasnila, da je razstava odgovor na vse večje pritiske, ki jih naravovarstveniki zaznavajo pri svojem delu. »Gorski svet je vse bolj obiskan, poleg tega se spreminja raba planin, posledično se povečuje število dostopnih cest, količina prometa in turističnih objektov, kar je že povzročilo nekatere vidne negativne vplive na naravo,« pove Andreja in nadaljuje: »Z vsakim plakatom želimo sporočiti, da je narava gorskega sveta zelo krhek ekosistem in da bi morali začeti učinkovito izvajati našo zakonodajo, ki bo omogočila ohranitev tistega malega dela neokrnjene narave in divjega gorskega sveta v Sloveniji.«
Na razstavi poleg gorske narave spoznamo tudi spremembe skozi čas, ki vplivajo na njeno ogroženost, in že vidne posledice sprememb, od evtrofikacije visokogorskih jezer do vpliva motenj na posamezne gorske vrste. Predstavljene pa so tudi razlike v rabi ekosistemskih storitev nekoč in danes. »Razstava je tudi poziv k premisleku o pravi vrednoti, ki nam jo gorski svet predstavlja. Vprašati se moramo, zakaj in kako gore obiskujemo, kaj nam gorska narava pomeni: je to za nas območje miru, divjine, lepote, duhovnega zadoščenja ali zgolj turistični in športno-rekreacijski poligon, poseljen z infrastrukturo,« še doda Andreja Škvarč.