Brez plačila za krokarja
Rejci drobnice opozarjajo, da jim država škode, ki jo povzročajo krokarji, ni pripravljena več povrniti.
Sveti Duh, Blejska Dobrava – Rejci drobnice iz občin Škofja Loka, Železniki, Gorenja vas-Poljane in Žiri so na sobotnem občnem zboru svojega društva pri Svetem Duhu soglasno sklenili, da bo društvo tudi v prihodnjih štirih letih delovalo z enakim vodstvom kot v prejšnjem mandatu. Za predsednika so znova izvolili rejca Janeza Kisovca pa tudi sestave drugih društvenih organov niso spreminjali. V društvo je včlanjenih 95 rejcev, največji redijo več kot sedemdeset ovc, večina med njimi okrog trideset ovc, precej pa je tudi rejcev z manj kot desetimi ovcami. S prodajo drobnice nimajo težav, večinoma prodajajo jagnjeta, meso starejših ovc pa predelajo v klobase in salame. In kaj bodo v društvu delali letos? Kot je povedala strokovna tajnica društva, kmetijska svetovalka Germana Pivk, bodo ponovili delavnico o razkosavanju in konfekcioniranju mesa drobnice, organizirali strokovno ekskurzijo z ogledom predelave mleka in mesa drobnice na Solnograškem, pripravili že tradicionalno srečanje rejcev drobnice na Soriški planini, povabili članice društva na delavnico o predelavi mleka v sir, prenovili spletno stran in se vključili v reševanje nekaterih rejskih problemov. Na zboru so med drugim opozorili na škode po krokarju, pri tem pa je problem, ker jim država za to ni več pripravljena izplačevati škode.
Gorenjska jagnjeta v Katar?
Tudi rejci drobnice z Zgornje Gorenjske so prejšnji petek na občnem zboru svojega društva na Blejski Dobravi ugotavljali, da jim ministrstvo za okolje in prostor od lani naprej ne izplačuje več škode po krokarju in da je problem tudi s plačilom škode, ki jo medved in volk povzročita na območju zunaj urejenega pašnika. Rejci so pri tem opozorili tudi na primere, ko so se ovce pasle na urejenem pašniku, a jih je volk oz. medved pognal s pašnika in jih tam tudi pokončal. Na občnem zboru so sklenili, da bodo zapisnike o ugotovljeni škodi po krokarju in zvereh in negativne odločbe ministrstva pošiljali na kmetijsko gozdarsko zbornico in zvezo društev rejcev drobnice, ki bosta poskušali po pravni poti doseči izplačilo odškodnine.
Kot je povedala strokovna tajnica društva, kmetijska svetovalka Tilka Klinar, so na zboru člane društva seznanili tudi z možnostjo prodaje jagnjet ter odraslih ovc v Katar, rejci pa bi po doslej zbranih podatkih lahko na leto kupcu zagotovili okrog dvesto jagnjet. Lidija Šnut iz Kmetijsko gozdarskega zavoda Kranj jim je predstavila dosedanje ugotovitve študije o vzpostavitvi klavnice za drobnico na Zgornjem Gorenjskem.