Strupeni parabeni
Količina strupenih snovi, ki jih v naše telo vnesemo z negovalnimi in kozmetičnimi produkti, ni nezanemarljiva.
Približno polovica vseh strupov v telo namreč pride skozi kožo in ne skozi usta, kot bi si večinoma mislili. Ali ste vedeli, da niti petina kemikalij, ki so uporabljene v kozmetičnih izdelkih, ni testiranih v neodvisnih ustanovah. Pa vendar so izdelki v lepih lončkih še vedno na trgovskih policah in le mi lahko presodimo, koliko strupenih snovi smo pripravljeni sprejeti.
Kaj so parabeni in kje vse jih najdemo
Parabeni ali umetni konzervansi so skupina kemičnih snovi z antimikrobnim delovanjem, predvsem na plesni in glive. Parabene lahko najdemo skoraj v vsakem komercialnem negovalnem in kozmetičnem izdelku. Našli jih boste v ličilih, kremah za samoporjavitev, vlažilnih kremah za telo, v odstranjevalcih ličil, kremah za sončenje, šminkah, zobnih pastah, dezodorantih, v kremah za odstranjevanje dlak, v kremah za britje in celo v negovalnih izdelkih za dojenčke …
Nevarnosti
Parabeni (metilparaben, etilparaben, propilparaben, isobutilparaben, butilparaben, benzilparaben) naj bi rušili delovanje človeškega organizma; poleg tega, da jih povezujejo z razvojem raka na dojkah, neplodnostjo in raznimi alergijami, so znanstveniki pred kratkim ugotovili, da delujejo kot hormonski motilci v telesu, posnemali in motili naj bi delovanje hormonov, med njimi najbolj ženski spolni hormon estrogen. Prisotnost parabenov je bila dokazana v krvni plazmi ljudi, ki uporabljajo zgoraj naštete kozmetične izdelke, prav tako pa so tudi večje koncentracije parabenov našli v rakastih tkivih.
Kako se zaščititi?
BDIH je certifikat za naravno kozmetiko, ki mora izpolnjevati najvišje kriterije, ki so trenutno možni na evropskem kozmetičnem tržišču. Tudi pri nas je možno kupiti izdelke blagovnih znamk, ki ta certifikat imajo. Res pa je, da teh ni veliko v primerjavi z drugimi, od katerih se številne tržijo kot naravna kozmetika. Po podatkih, ki so na voljo, je beseda 'naravno' ena najbolj zlorabljenih besed. Saj je dovolj le en odstotek naravnih sestavin, da se kozmetika formalno lahko razglasi za naravno. Vsako leto pa se za tako imenovano 'naravno kozmetiko' porabi 100 tisoč ton kemikalij.
Kaj lahko storite
Najprej se podrobneje informirajte o škodljivih sestavinah v kozmetičnih izdelkih, ki jih uporabljate na dnevni bazi. Umivajte se z mili, narejenimi po tradicionalnih receptih, ki ne vsebujejo parabenov. Ne verjemite velikim reklamnim napisom, ki propagirajo naravno kozmetiko. Tudi proizvode najbolj znanih tako imenovanih naravnih blagovnih znamk preverite. Preberite, deklaracije in se poglobite v sestavine produktov, ki jih uporabljate vsak dan.