Mag. Ivan Kneževič, dr. med. (Foto: Gorazd Kavčič)

Nova metoda zdravljenja srčnega popuščanja

Kardiologi in kardiovaskularni kirurgi iz Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani so predstavili najnovejšo metodo vstavitve večletne mehanske podpore srcu kot možnosti dokončnega zdravljenja. Srčno popuščanje je namreč edina bolezen srca in ožilja, katere pogostost narašča tako v svetu kot tudi v Sloveniji.

Presaditev srca je še vedno najboljše zdravljenje končne srčne odpovedi, ki jo razvije tudi do deset odstotkov bolnikov, starejših od 65 let, vendar je darovalcev premalo. Od tod izhaja potreba po mehanski podpori srcu do presaditve. Kardiologi in kardiovaskularni kirurgi iz Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) v Ljubljani so predstavili najnovejšo metodo vstavitve večletne mehanske podpore srcu kot možnosti dokončnega zdravljenja ali premostitve do presaditve srca. Gre za pomembno novost, saj so prvič vstavili dolgotrajni znotrajtelesni podporni sistem srca HeartMate II. v Sloveniji. Črpalko, ki črpa kri iz levega srčnega prekata v aorto, so vstavili v telo skozi prerezano prsnico na delujočem srcu ob podpori zunajtelesnega krvnega obtoka. Poseg na 59-letnem pacientu so izvedli julija 2009, javnosti pa predstavili pet mesecev po operaciji v začetku januarja. Zahtevno operacijo, ki je trajala približno sedem ur in jo je pacient dobro prestal, je vodil kardiovaskularni kirurg mag. Ivan Kneževič, dr. med. iz Kliničnega oddelka za kirurgijo srca in ožilja Kirurške klinike UKC Ljubljana. »Naprava, ki smo jo vstavili 59-letnemu pacientu, na svetu velja za najbolj varno; ne prihaja do mehanskih okvar, kar je bistveno za pacienta, ker bi bila vsaka najmanjša okvara naprave zanj lahko usodna. Naš pacient je povedal, da je po okrevanju ponovno zaživel, saj se mu je kakovost življenja zelo povečala. Pred vstavitvijo naprave je zmogel samo nekaj korakov, nato je moral počivati, pogosto je bil v bolnišnici. Danes gre lahko tudi na deseturni izlet. Osnovna lastnost znotrajtelesnih dolgotrajnih naprav je namreč ravno ta, da omogočajo bolniku mobilnost in zagotavljajo dobro kakovost življenja v domačem okolju,« je povedal mag. Ivan Kneževič, dr. med.

Aparat cenejši kot enoletno zdravljenje bolnika

Za prvo vstavitev dolgotrajnega znotrajtelesnega podpornega sistema srca HeartMate II. so denar zagotovili iz terciarne dejavnosti Kliničnega centra. Najdlje še delujoči enak aparat je v ZDA, pacient ga ima že skoraj šest let, v Evropi pa ga ima neki pacient že več kot 4,5 leta. Do sedaj so v svetu vstavili čez 3600 teh naprav, v Evropi okoli 1000. Najmlajši Evropejec, ki so mu vstavili ta aparat, je star 14 let, najstarejši 77 let, povprečna starost pa je 51 let. Večinoma ga imajo moški (82 odstotkov). »Pričakujemo, da bo v prihodnje za te aparate v Sloveniji, vstavili naj bi od dva do štiri na leto, denar zagotovila zdravstvena zavarovalnica. Aparat stane približno 120 tisoč evrov, kar je manj kot enoletno zdravljenje bolnika, ki potrebuje tak aparat. Zdravljenje je precej dražje, bolnik s kroničnim srčnim popuščanjem se namreč vsaj desetkrat na leto po štirinajst dni zdravi na intenzivnem oddelku bolnišnice in prejema zelo draga zdravila. Zavarovalnica bi z nakupom aparatov pocenila zdravljenje bolnikov in pripomogla k bistvenemu izboljšanju kakovosti življenja teh bolnikov in njihovemu preživetju,« je poudaril dr. Kneževič.

Simptomi srčnega popuščanja

Srčno popuščanje je bolezensko stanje, pri katerem okvarjeno srce ne zmore črpati dovolj krvi, da bi zadostilo presnovnim potrebam drugih organov in tkiv. »Najpogostejši simptomi in znaki srčnega popuščanja so težko dihanje, zmanjšana telesna zmogljivost in zadrževanje tekočine v telesu, kar vodi do zastoja krvi v pljučih in otekanja. Srčno popuščanje je posledica različnih bolezni ali stanj, ki neposredno ali posredno okvarijo srce. Okvirno lahko vzročne dejavnike za nastanek srčnega popuščanja delimo na ishemične in ne-ishemične. V prvem primeru gre za neravnovesje med oskrbo srčne mišice s kisikom in hranilnimi snovmi in njeno potrebo po teh snoveh. Najpogostejši vzrok ishemične okvare srca je bolezen srčnih žil, ki je vzrok srčnega popuščanja pri dveh tretjinah bolnikov. Poleg ishemije so vzroki okvare srčne mišice še številni drugi, ki neposredno prizadenejo srčno mišico, ali pa ustvarijo pogoje, v katerih je delovanje srca oteženo,« je povedal prof. dr. Bojan Vrtovec, dr. med. iz Kliničnega oddelka za kardiologijo UKC Ljubljana.

Metode zdravljenja srčnega popuščanja

Srčno popuščanje je pereč problem zahodnega sveta in bo verjetno v prihodnjih desetletjih eden poglavitnih vzrokov za smrti (kljub razvoju medikamentnega zdravljenja petletno preživetje bolnikov nad 65 let ne presega petdeset odstotkov) in velik strošek zdravstvene blagajne. »Metod zdravljena je več: od zdravil, presaditve matičnih celic, zdravljenja z resinhronizacijskim srčnim spodbujevalcem, mehanske podpore prekatov in presaditev srca. Lani smo na našem oddelku naredili osemnajst transplantacij srca, kar je rekord v Evrotransplantu glede na število prebivalcev. Na milijon prebivalcev smo imeli devet transplantacij, v Avstriji so jih naredili sedem. Problem ostaja nesorazmerje med čakalno listo in možnimi dajalci. Na čakalni listi imamo 35 do 40 pacientov, v letu dni pa bomo naredili največ dvajset transplantacij. Danes ima zaradi pomanjkanja dajalcev vse več bolnikov pred transplantacijo srca že vstavljeno mehansko podporo srcu, kar izboljša delovanje ostalih organov in omogoči preživetje bolnikov. Nekateri pacienti tudi težko dobijo primernega darovalca, še največji problem je velika razlika v telesni teži. Ne morete dati nekomu, ki tehta sto kilogramov, srce darovalca, ki je tehtal petdeset kilogramov, ker srce ne bo moglo poganjati krvi. Maksimalna razlika v teži med darovalcem in prejemnikom je dvajset odstotna,« je povedal mag. Ivan Kneževič, dr. med., ki na Kliničnem oddelku za kirurgijo srca in ožilja Kirurške klinike UKC Ljubljana vodi program presaditev srca.

Program za napredovalo srčno popuščanje in transplantacije srca

Prva transplantacija srca je bila v Sloveniji opravljena leta 1990. Glede na vedno večje število bolnikov z napredovalim srčnim popuščanjem, ki potrebujejo tudi terciarne oblike zdravljenja, so na kliničnem oddelku za kardiologijo UKC Ljubljana ustanovili Program za napredovalo srčno popuščanje in transplantacije srca. Sredi leta 2009 je Program dobil nove prostore v petem nadstropju UKC. »V sklop Programa sodi tudi transplantacijska ambulanta, ki deluje vsak torek na Polikliniki UKC Ljubljana. V njej obravnavamo bolnike z napredovalim srčnim popuščanjem, tiste, na listi za transplantacijo srca in bolnike s transplantiranim srcem. V okviru Programa poteka tudi transplantacijski konzilij, kjer je mogoče predstaviti možne kandidate za transplantacijo srca. V sklopu konzilija poteka tudi videokonferenca s prof. Igorjem Gregoričem in drugimi zdravniki iz Texas Heart Instituta iz Houstona, kjer analiziramo najzahtevnejše bolnike s področja srčnega popuščanja in transplantacij srca. V zadnjem času postaja program napredovalega srčnega popuščanja na KO za kardiologijo UKC Ljubljana tudi širše prepoznaven v tujini,« je zaključil prof. dr. Bojan Vrtovec, dr. med.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / četrtek, 3. julij 2014 / 10:36

Ovadena Sirijka zaprosila za azil

Zgornji Brnik – Brniški policisti so pred dnevi pri mejni kontroli ugotovili, da je 26-letna državljanka Sirije uporabljala ponarejen potni list. Zaradi uporabe ponarejene listine bodo policisti po...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / sobota, 3. januar 2009 / 07:00

Ohraniti želijo čim več zelenja

Študenti in profesorji Fakultete za arhitekturo so v Škofji Loki predstavili rešitve, ki so nastale na mednarodni arhitekturno-urbanistični delavnici Kamnitnik.

Zanimivosti / sobota, 3. januar 2009 / 07:00

V jeseniški porodnišnici prvi Andrej

Nekaj minut čez osmo zjutraj je na svet prijokal tudi prvi letošnji novorojenček v jeseniški porodnišnici. Tri in pol kilograme težki Andrej je četrti fant v družini Fajdiga – Komar iz Bohinjske...

Zanimivosti / sobota, 3. januar 2009 / 07:00

Kulturni dom dostopen tudi invalidom

Večina denarja za nakup dvigala je bila zbrana na spomladanskem dobrodelnem Županovem plesu.

Gorenja vas-Poljane / sobota, 3. januar 2009 / 07:00

Dražji vrtci v Gorenji vasi in Poljanah

Na predlog župana Milana Čadeža so gorenjevaško-poljanski svetniki sprejeli povišanje cen varstva otrok za deset odstotkov.

GG Plus / sobota, 3. januar 2009 / 07:00

Mesto se umiri, ko vzide sonce

Z Lubnikom med argentinskimi Slovenci (8)