Sonja Šmid

Pomoč je univerzalni jezik

Tri mlade zdravnice in študent medicinske fakultete bodo junija v okviru medicinsko humanitarne odprave odpotovali v Zambijo. Delali bodo v bolnišnici v Nangomi, ki so jo zgradili s pomočjo slovenskih misijonarjev.

Pod okriljem Sekcije za tropsko medicino, ki deluje v sklopu Medicinske fakultete v Ljubljani, mladi zdravniki in študenti višjih letnikov Medicinske in Zdravstvene fakultete že od leta 1990 organizirajo medicinsko humanitarne odprave v države tretjega sveta. Letos bodo za tri mesece odpotovali v Zambijo zdravnice pripravnice Tadeja Turšič, Špela Bricl, Sonja Šmid in študent šestega letnika medicine Gašper Grobelšek. »Na začetku se bomo približno dva tedna uvajali v njihov način dela in se spoznali s tamkajšnjo patologijo v bolnišnici v glavnem mestu Zambije, Lusaki. Zatem bomo šli v bolnišnico v slovenski Misijon sv. Jožefa v vas Nangoma,« je povedala Sonja Šmid, ki prihaja iz Železnikov.

Do junija je pred mladimi zdravniki zahtevna naloga, saj morajo zbrati čim več denarja, s katerim bodo lahko kupili prepotrebna zdravila in sanitetni material za bolnike v Nangomi. »Določen del zdravil in sanitetnega materiala bomo peljali s seboj, smo pa pri transportu predvsem finančno omejeni, zato bomo še posebej veseli vsake donacije v obliki denarja. Prodajamo tudi majice z logotipom odprave Pomoč je univerzalen jezik. Porabo sredstev, ki se zbirajo na transakcijskem računu, nadzira Medicinska fakulteta Univerze v Ljubljani. Za vse skupaj (letalske vozovnice, vizume, zavarovanja, cepljenja, transport sanitetnega materiala in nakup zdravil) bomo potrebovali približno 20 tisoč evrov, za vsak prispevek pa se že vnaprej zahvaljujemo. Zbirali bomo tudi očala, ki jih ljudje ne potrebujejo več. To so na eni odpravi že storili, ljudje, ki so jih prejeli, pa so jih dobesedno razgrabili. Kdaj bo akcija zbiranja očal stekla in na katerih lokacijah, bomo objavili na spletni strani www.zambija2010.si, je razložila Šmidova. Nekatere prejšnje odprave so bile zelo uspešne v zbiranju denarja, presežek denarja pa so namenili za nakup EKG-ja in gradnjo slovenske hiše znotraj misijona v Nangomi, v kateri bodo bivali tudi člani letošnje odprave.

Zambija ima 11,7 milijona prebivalcev, pričakovana življenjska doba je 38,4 leta. Najpogostejši vzroki smrti so okužba s HIV/aids, okužbe spodnjega respiratornega trakta in malarija. Več kot 16,5 odstotka prebivalcev je okuženih s HIV, na leto jih zaradi tega umre približno 90 tisoč. Več kot tri milijone in pol se jih na leto na novo okuži z malarijo, ta bolezen pa povzroči 50 tisoč smrti na leto. V bolnišnici v Nangomi imajo otroški, ženski in moški oddelek, v njej pa je redno zaposlen samo en zdravnik. »Poznavanje tropskih bolezni in razmer v manj razvitih deželah nam bo v veliko pomoč tudi pri našem delu doma, saj vse več ljudi potuje po svetu in potrebuje številne nasvete pred odhodom, včasih pa celo zdravljenje po vrnitvi domov,« je zaključila sogovornica.

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / sreda, 1. julij 2015 / 14:15

Večne podobe Aure

V poletnih mesecih je pri Pustotniku v Gorenji vasi na ogled likovna razstava škofjeloškega akademskega kiparja Mateja Plestenjaka.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / sreda, 10. junij 2015 / 19:08

Prispevek še vedno previsok

Predstavniki petih opozicijskih strank in list so pred četrtkovo sejo, na kateri bodo škofjeloški svetniki sprejemali odlok o komunalnem prispevku, še enkrat opozorili, da je ta previsok in nepravičen...

Kamnik / sreda, 10. junij 2015 / 19:07

Dneve so jim polepšali z jadranjem

V soboto, 30. maja, se je v Marini Veruda pri Puli uspešno zaključil letošnji štiridnevni izobraževalno-terapevtski projekt Jadranje za jutri, ki ga za otroke s posebnimi potrebami pripravijo člani Šp...

Razvedrilo / sreda, 10. junij 2015 / 19:04

Irec Nick in Američan Christopher

Vila Podvin je gostila irskega kuharja Nicka Wattsa, kuharski mojster Christopher Williams pa je obiskal Biotehniški center Naklo.

Kronika / sreda, 10. junij 2015 / 19:02

Brez oklevanja začel oživljati

Policist Boštjan Perko je prejšnji teden brez oklevanja in ob pomoči mimoidočih začel oživljati moškega, ki je brez znakov življenja obležal sredi Šenčurja.

Nasveti / sreda, 10. junij 2015 / 19:01

Kaj storiti po ugrizu kače

V Splošni bolnišnici Jesenice vsako leto obravnavajo od tri do pet pacientov, ki jih je ugriznila kača. Letos so že pomladi imeli dva bolnika, ki ju je domnevno ugriznil gad. Nihče od njiju ni bil...