Karl Erjavec (Foto: Gorazd Kavčič)

Dopustniških dni ne bo več preživljal kot minister

Predsednik vlade Borut Pahor naj bi v teh dneh državnemu zboru predlagal razrešitev okoljskega ministra Karla Erjavca. Tudi če se državni zbor ne bi odločil za njegovo razrešitev, pravi Erjavec, bi odstopil sam.

»Stranka Desus je pravi beton te koalicije. Predsednik vlade Pahor je lahko vesel, da ima takega koalicijskega partnerja, ki mu zagotavlja trdnost v teh težkih časih.«

Začelo se je z obtožnim predlogom zaradi ravnanja pri nakupu oklepnikov Patria, nadaljevalo z odprodajo državnega deleža v podjetju Energetika projekt brez soglasja vlade, nato pa je odmevalo še porevizijsko poročilo računskega sodišča, ki je ugotovilo, da okoljsko ministrstvo pri dveh od osmih ugotovljenih nepravilnostih ni pripravilo zadovoljivih popravljalnih ukrepov, zaradi česar so predsedniku vlade predlagali razrešitev ministra za okolje in prostor Karla Erjavca.

Tudi sami ste že namignili, da ni naključje, da se je vse to zgrnilo na vas v kratkem času. Zakaj tako mislite?

»Vse to se je začelo dogajati po odhodu poslancev Franca Žnidaršiča in Vilija Rezmana iz poslanske skupine Desus. Glede obtožnega predloga bi rad najprej pojasnil, ker mnogi ne ločijo med obtožnico in obtožnim predlogom, da gre pri slednjem za skrajšani postopek pred okrajnim sodiščem, v kazenskem postopku pa si tisti trenutek, če sodnik ugotovi, da je treba sklicati glavno obravnavo. V mojem primeru torej ta obtožni predlog ne pomeni, da sem v kazenskem postopku. Zaenkrat sem v enakem položaju kot vsak drug državljan. Druga zadeva je domnevno nezakonita prodaja kapitalskih deležev v podjetju Energetika projekt, za kar so mi očitali, da nimam sklepa vlade. Za mano stoji skupina vrhunskih pravnikov, ki mi pomagajo pri oblikovanju pravnih stališč, ker so ogorčeni, kar se mi dogaja. Menijo, da je bil postopek zakonit, v skladu s predpisi, tako da je ta obdolžitev povsem neumestna. Ob tem pa nas v podobni zadevi, kjer pa nismo podpisali take pogodbe, občina Kočevje toži za sklenitev pogodbe na enak način in ta tožba je že na pravobranilstvu. Tako da sem prepričan, da sem ravnal zakonito. Glede računskega sodišča pa menim, da je šlo za neustavno ravnanje. S predsednikom vlade sva se dogovorila, da sicer začne postopek za razrešitev, ob tem pa se bo vložila tudi ustavna presoja. Vsi ti dogodki kažejo, da gre za konstrukt. Tistim, ki so ga pripravili, že diham za ovratnik.«

Kdo torej po vašem stoji v ozadju vsega tega?

»Gre za ljudi, ki so člani stranke Desus in sodelujejo pri tem konstruktu. Imam tudi konkretne dokaze o tem, in ko bodo moji pravniki proučili še to zadevo, bom tudi ustrezno ukrepal. A zaenkrat še nimamo zbranih vseh materialnih dokazov.«

Dejali ste tudi, da ste moteči za vsako koalicijo …

»Stranka Desus je moteča, ker imamo specifičen program. Želimo namreč, da bi upokojenci, invalidi in socialno ogroženi bolje živeli. To pa zahteva več proračunskega denarja. Ti napadi, ki so usmerjeni proti meni kot predsedniku stranke, pa niso napadi na Karla Erjavca, ampak stranko Desus. S tem, ko bi diskreditirali in odstranili mene, bi počasi s političnega prizorišča spravili tudi stranko Desus.«

Ampak prej ste omenili, naj bi v ozadju stali prav člani vaše stranke?

»Ja, saj to je zelo zanimivo. Nekateri, ki sodelujejo pri tem, niso več v poslanski skupini, so pa morda člani stranke. In še nekaj je takih članov, a ne želim prehitevati.«

Zakaj menite, da so se vse obtožbe na vaš račun v javnosti stopnjevale ravno v zadnjem času?

»Tisti, ki to počnejo, očitno ne želijo, da bi srečno začel leto 2010, sicer se ne bi to začelo dogajati že prvi delovni dan v letu 2010 in nadaljevalo drugi dan, ko je računsko sodišče izdalo poziv za mojo razrešitev. In vsi naslednji dnevi, danes smo 13., so minili v tem duhu. A tudi v športu velja pravilo – če slabo štartaš, še ne pomeni, da na koncu ne boš zmagal.«

Bi lahko tudi v tem smislu torej razumeli vašo izjavo, da ste kot mačka, vedno najdete izhod iz mišnice?

»Naj pojasnim, zakaj sem govoril, da sem maček in da bom znal uiti iz te mišnice. Očita se mi zadeva Patria, kjer sploh še nisem v kazenskem postopku, saj sodnik še ni odločil, ali ga bo sploh sprožil ali ne. Kar kaže, da je to le afera, ne resna obdolžitev. Glede očitka nezakonite prodaje kapitalskega deleža mi je zelo povedno že to, da je v podobni zadevi občina Kočevje vložila tožbo za sklenitev pogodbe. Zdaj sem v zelo težkem položaju, saj če pogodbe ne bom sklenil, bodo rekli, da minister povzroča škodo. Glede računskega sodišča pa sem povedal, da so ugledni doktorji pravnih znanosti mnenja, da bi bil postopek moje razrešitve neustaven. In kaj ostane od vseh zadev? To pomeni, da so mišnice zarjavele. Bojim se za pravno državo in človekove pravice.«

Se zgornja izjava morebiti nanaša tudi na iskanje novega ministra za okolje in prostor – med kandidati je tudi poslanec Matjaž Zanoškar, ki bi ga ob morebitnem imenovanju za ministra vi nasledili v parlamentarnih klopeh?

»Ne gre za to, ali sedim v parlamentu ali ne. Lahko nadaljujem kot profesionalni predsednik stranke Desus. Stranka je kot kandidata evidentirala Matjaža Zanoškarja in prepričan sem, da bo to funkcijo sprejel, saj ima vsa profesionalna znanja. A v to se ne spuščam, sam nisem imel nič s tem predlogom. Razen tega imamo evidentirane še štiri kandidate. Osebno pa bi bil zelo vesel, glede na to, da pravijo, da tu potrebujemo strokovnjaka, če bi kot kandidatko lahko evidentirali Nobelovko Lučko Kajfež Bogataj. Napel bi vse sile, da bi prišla skozi kadrovske postopke in postala ministrica.«

Glede na to, da naj bi do konca presoje ustavno sodišče zadržalo odločanje o vaši razrešitvi v parlamentu, računate tudi, da boste ohranili ministrski stolček?

»Osebno sem se odločil, da ne bom več minister za okolje in prostor, ker se mi zdi, da ne morem kakovostno opravljati svojih dolžnosti po vsem nezaupanju, ki so ga izrazili do mene kot ministra. »

Torej nameravate sami ponuditi odstop, če do razrešitve ne bo prišlo v državnem zboru?

»Verjetno, ker ne uživam zaupanja. Če ne bom razrešen, bo to zato, ker sem pač uporabil pravna sredstva in se bo ugotovilo, da zadeve niso ustavno korektne. Nezaupanja pa to ne spremeni. Letos zagotovo ne bom več minister za okolje – lahko je to že drugi teden, če bi predsednik vlade predlagal razrešitev tudi brez ustavne presoje, a bo v težavah, ker bo sprožil neustaven postopek. Če bo ustavno sodišče ugotovilo, da je šlo za neustaven postopek, bodo poslanci s težko vestjo glasovali proti meni. V nasprotnem primeru pa bodo ocenili, ali je zaradi ločevanja odpadkov moja odgovornost res tako visoka. A potem smo postavili zelo visoke standarde tudi za ostale ministre. Tudi če bi bil deležen zaupanja v državnem zboru, pa dopustniškega časa verjetno ne bom več preživljal kot minister za okolje.«

Čeprav je bilo v vaši stranki v zadnjem času precej trenj, pa je bilo videti, da je pri vaši obrambi stranka strnila vrste?

»To dejansko kaže na to, da je bilo nujno potrebno urediti razmere v stranki. Sicer imamo zdaj le pet poslancev, a stranka je enotna. Povedal pa sem že tudi, da diham za ovratnik tistim, ki so ta konstrukt pripravili. So sicer člani stranke, a glede na to, da imam materialne dokaze, jih verjetno niti ne bo potrebno izključiti, ampak bodo sami odšli. Potem bo stranka res očiščena vseh zarotnikov in nedobronamernih. Zavzemamo se pač za dobronamerne namene, kapital nas ne zanima, tudi nimamo nobenega tajkuna, menedžerja … Morda je tudi to moteče v politiki.«

Kako trdna pa je ta čas po vaši oceni koalicija?

»Stranka Desus je pravi beton te koalicije. Predsednik vlade Pahor je lahko vesel, da ima takega koalicijskega partnerja, ki mu zagotavlja trdnost v teh težkih časih.«

Torej o izhodu iz koalicije ne razmišljate?

»Ne, zakaj? Saj to niso napadi na Karla Erjavca, ampak na stranko Desus. Povedal sem že, da smo trden člen te koalicije, a seveda ne za vsako ceno. Če bomo videli, da ne moremo uresničevati svojega programa, bomo odšli. A to ne bo moja odločitev, ampak odločitev sveta stranke. Mi si ne želimo v tej hudi gospodarski in finančni krizi povzročiti še politične krize. Nimam nobene ambicije, da bi vztrajal kot minister, imam pa močne ambicije vztrajati kot predsednik stranke Desus in čim več postoriti za tiste, ki živijo od svojega dela ali minulega dela.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 3. julij 2020 / 16:26

Ob Savo, da ohranijo naravo

Prejšnjo soboto so se številni prostovoljci odpravili na pohod ob reki Savi, in sicer z namenom, da se povežejo v skupnih prizadevanjih za naravo, okolje in človekove pravice. Osrednji gorenjski odsek...

Objavljeno na isti dan


Kranj / sobota, 9. januar 2010 / 07:00

Dijakom odpirajo še nova vrata

Na kranjski gimnaziji so v sredo predstavili novo pridobitev, to je program mednarodne mature.

Železniki / sobota, 9. januar 2010 / 07:00

Spomenik naj bi vendarle obnovili

Občina Železniki bo s projektom obnove dražgoškega spomenika kandidirala za t. i. kulturni tolar. Obnovili naj bi ga v slabih dveh letih.

Gospodarstvo / sobota, 9. januar 2010 / 07:00

Mešetar

Novembra se je cena mleka še malo zvišala Po podatkih tržno informacijskega sistema, ki deluje pri Agenciji za kmetijske trge in razvoj podeželja, je novembra lani pov...

Šport / sobota, 9. januar 2010 / 07:00

Robert Kranjec junak Kulma

Kranjčan Robert Kranjec je z zmago poskrbel, da smo ob koncu tekme na sloviti letalnici na Kulmu lahko poslušali slovensko himno.

Humor / sobota, 9. januar 2010 / 07:00

Ja, kante so hudič

Kot kaže, Karl Erjavec z brco v rit odhaja z mesta ministra za okolje in prostor. Je njegova odstavitev bila skrbno načrtovana s strani drugih treh koalicijskih strank in ali je Karlo res tako zelo kr...