Se bo Karl Erjavec poslovil od vlade?
Ta teden je predsednik vlade Borut Pahor napovedal, da bo državnemu zboru predlagal razrešitev ministra za okolje in prostor Karla Erjavca.
Ljubljana - Potem ko se je decembra v javnosti pojavila novica o obtožnem predlogu zoper nekdanjega obrambnega (in sedanjega okoljskega) ministra Karla Erjavca zaradi ravnanja pri nakupu oklepnikov Patria, sta se v tem tednu obtožbam pridružili še dve. Druga se je nanašala na odprodajo 49-odstotnega državnega deleža v podjetju Energetika Projekt, ki ga je minister Erjavec prodal brez soglasja vlade, za sporno prodajo pa okrivil pravno službo svojega ministrstva in notarko Eriko Braniselj, ki je sestavila notarski zapis. Tretja pa je ugotovitev računskega sodišča, ki je ministrstvo pozvalo, naj pripravi popravljalne ukrepe glede ravnanja z odpadki, česar pa ministrstvo ni storilo. Slednja je izbila sodu dno in predsednik vlade Borut Pahor je sklenil na pobudo računskega sodišča državnemu zboru predlagati razrešitev Karla Erjavca. »To naj bi državnemu zboru predlagal v 15 dneh, v tem času pa bo dovolj prostora za razpravo, ali je argumentacija računskega sodišča zadosten razlog za ministrovo razrešitev,« je dejal predsednik vlade Borut Pahor, ki meni, da ob opozorilu računskega sodišča druge izbire tudi ni imel. Na ustavno sodišče pa se obrača po presojo zakona o računskem sodišču, enako je storil tudi minister Erjavec. Slednji je bil presenečen nad odločitvijo računskega sodišča, ki ministru nalaga odgovornost za zadevo, ki se nanaša na ločevanje odpadkov, poleg tega pa se revizija nanaša na obdobje, ko je ministrstvo vodil še Janez Podobnik. Erjavčevo ministrstvo pa napak ni moglo odpraviti v treh mesecih, odkar je dobilo odzivno poročilo računskega sodišča, je prepričan Karl Erjavec. »Prav je, da gre stvar v državni zbor, kjer se bom lahko ubranil očitkov, poslanci pa bodo odločili, kakšna je moja politična odgovornost,« je dejal Erjavec, ki bo do odločitve državnega zbora še opravljal svoje ministrske dolžnosti.
Še preden je državni zbor dobil predlog premiera za Erjavčevo razrešitev, so se v strankah večinoma že opredelili do tega vprašanja. Koalicijska partnerja LDS in Zares bosta glasovala za razrešitev, pri čemer bo imelo ključno vlogo celotno delo Karla Erjavca kot ministra in ne le očitki računskega sodišča. V poslanski skupini SD, kjer so napovedali podporo predlogu predsednika vlade, so o tem uradno razpravljali včeraj. V opoziciji so le v SNS napovedali podporo razrešitvi ministra, ki mu slabo delo očitajo že kot obrambnemu ministru. V SLS menijo, da se mora koalicija sama zmeniti med seboj, v SDS pa so očitali dvojna merila tako računskemu sodišču kot tudi predsedniku vlade. Pravijo, da je računsko sodišče vsebinsko enako kršitev kot pri Erjavcu lani odkrilo pri ministrici za kulturo, a ni predlagalo njene zamenjave. Dvojna merila pri predsedniku pa se nanašajo na Gregorja Golobiča, ki je zatajil lastniški delež v podjetju Ultra, pa premier ni predlagal razrešitve niti o tem v državnem zboru ni omogočil razprave.
Za stranko DeSUS, ki jo vodi Karl Erjavec, je slednji sprva še govoril o izstopu stranke iz koalicije, s čimer bi se ta znašla v resni zagati, saj bi ji ostala le še tesna parlamentarna večina. Nazadnje pa je dejal, da DeSUS-a ne bo potegnil iz koalicije. Tudi v stranki zatrjujejo, da ostajajo del koalicije. »Ostajamo v koaliciji, podpiramo pa Karla Erjavca kot predsednika stranke in kot ministra za okolje,« je zatrdil tudi gorenjski poslanec stranke DeSUS Anton Urh. »Poslanska skupina je glede tega enotna. Glede na zakonodajo je prav, da je predsednik vlade na podlagi ugotovitve računskega sodišča dal predlog državnemu zboru, hkrati pa tudi ustavnemu sodišču pobudo za presojo zakona o računskem sodišču, ki mu nalaga takšno dolžnost. Če bo do glasovanja v državnem zboru prišlo, bomo člani stranke DeSUS glasovali proti razrešitvi Karla Erjavca kot ministra, enako pa pričakujemo, da bodo ravnali tudi v drugih koalicijskih strankah.« Ta teden se je sestal tudi izvršni odbor stranke, ki je prav tako sklenil, da svojemu predsedniku in ministru stoji ob strani. Medtem Pahor že išče novo ime za okoljskega ministra. V javnosti jih kroži kar nekaj, Erjavec naj bi menda predlagal poslanca DeSUS Matjaža Zanoškarja. Če bi ga slednji nadomestil na ministrskem položaju, bi Erjavec (glede na volilni rezultat iz leta 2008) dobil poslansko mesto v državnem zboru.