Postavili nam bodo berlinski zid
Tako pravi Srečo Hočevar iz Srednje vasi, ker želi investitor na parceli pred njegovo hišo postaviti stanovanjska objekta, ki po velikosti zelo presegata vse sosednje hiše.
Srednja vas - Potem ko je občinski svet Šenčur pred poldrugim letom sprejemal obvezne razlage nekaterih določil prostorsko ureditvenih pogojev, s katerimi so želeli preprečiti nenadzorovano gradnjo prevelikih večstanovanjskih objektov v Šenčurju in Srednji vasi, so občinski svetniki o tej temi spet razpravljali na zadnji letošnji seji. V Srednji vasi namreč želi nepremičninsko podjetje zgraditi dva objekta s skupaj devetimi stanovanjskimi enotami, ki po velikosti močno presegata najbližje stanovanjske hiše, je opozoril Simon Kuhar.
Sporni gradnji bosta sicer najbolj prizadeli družino Hočevar, ki je stanovanjsko hišo v jugovzhodnem delu Srednje vasi postavila pred tremi leti, a proti takšnima objektoma v njihovi vasi se je s podpisi izreklo tudi 160 drugih Serjanov. »Najprej je investitor celo nameraval zgraditi veliko betonsko gmoto s 25 stanovanji, sedaj pa je projekt spremenil toliko, da predvideva dva objekta s po tremi in šestimi stanovanjskimi enotami, ki pa sta še vedno prevelikih gabaritov, za nameček pa ju je še povišal na skoraj trinajst metrov. Gradnjo takšnih objektov pa upravna enota ne bi smela dovoliti, saj sta povsem v nasprotju s PUP-om, ki zahteva, da je treba novogradnje prilagoditi gabaritom in višini objektov v isti ureditveni enoti. V njej pa je samo naša hiša, ki je visoka 8,2 metra, tudi druge hiše v okolici pa segajo največ do 9,5 metra visoko. Zaradi dosedanjih izkušenj pa se bojim, da bo investitor kljub jasnim predpisom pridobil gradbeno dovoljenje, saj nas upravna enota 8. januarja že vabi na ustno obravnavo,« je pojasnil najbližji sosed predvidene gradnje Srečo Hočevar. »Če bodo poleg naše hiše zgradili tako velika objekta, bosta za nas delovala kot berlinski zid,« je pristavil Hočevar, ki je odločen, da bo šel z borbo proti omenjeni gradnji do konca, pri tem pa je najel tudi odvetnico. »Nič nimam proti gradnji na sosednji parceli, a zame je sprejemljiva le gradnja, podobna trojčkom na Velesovski cesti,« še dodaja Hočevar, ki je prepričan, da ga hočejo vpleteni v ta primer, vključno z občino, izigrati.
»Občina se ne more izrekati, ali je določen objekt skladen z veljavnimi akti ali ne. O tem presoja upravna enota, ki je samostojni organ. Če bomo spet naknadno sprejemali obvezno razlago PUP-a, si bomo morda nakopali podobno odškodninsko tožbo, kot smo si jo že lani. Občino namreč za 360 tisoč evrov toži investitor, ki mu lani ni uspelo pridobiti gradbenega dovoljenja za večstanovanjski objekt, ker smo obvezno razlago, s katero smo omejili večstanovanjsko gradnjo, sprejeli v času, ko je bil projekt že izdelan,« je na zadnji seji občinskega sveta pojasnil župan Miro Kozelj. Občinski svetniki so na koncu ugotovili, da lani sprejete obvezne razlage veljajo tudi za Srednjo vas, zato so županu in občinski upravi naložili, naj predstavnik občine na ustni obravnavi predlaganega projekta upravno enoto opozori, da mora dosledno upoštevati vse predpise, ki na področju urejanja prostora veljajo v občini Šenčur.