Iščejo nove šampione
"Poiščimo nove šampione" je projekt odkrivanja nadarjenih mladih športnikov, v prvi vrsti atletov, s pomočjo najsodobnejše tehnologije. V Ljubljani so testirali več kot 70 otrok, testiranja bodo tudi drugod po Sloveniji.
V dvorani ŽAK Ljubljana je pred kratkim potekalo brezplačno testiranje otrok med osmim in trinajstim letom starosti v projektu Poiščimo nove šampione, čigar nosilec je slovensko podjetje TMG-BMC, sodeluje pa tudi Atletska zveza Slovenije. Slovenija je prva država, ki na tak način testira tako mlade otroke in s tem želi zelo zgodaj ugotoviti, kateri so sposobni dosegati vrhunske rezultate. V Ljubljani so testirali več kot sedemdeset otrok, ne glede na to, ali so že vključeni v proces treninga ali ne, možnost za testiranje pa bodo imeli tudi otroci drugod po Sloveniji. Cilj projekta je, da na podlagi meritev z najsodobnejšo merilno opremo med otroki poiščejo tiste, ki so najperspektivnejši, da bi morda postali vrhunski atleti. Na podoben način so doslej testirali že več kot tri tisoč vrhunskih športnikov po vsem svetu, med njimi okrog sto dobitnikov kolajn na največjih tekmovanjih.
»Tovrstnih testiranj otrok doslej ni bilo še nikjer na svetu. V športu je zgodnje odkrivanje nadarjenih športnikov ključnega pomena, da lahko razvijejo svoj potencial do konca in dosežejo vrhunsko raven. Velik izziv je, kako poiskati te športno najbolj nadarjene otroke. Testiranja so namenjena predvsem atletiki, vendar pa je hitrost tudi osnovna komponenta večine drugih športov. Izkušnje kažejo, da je mogoče že dokaj zgodaj odkriti, kateri otroci so hitri,« je povedal atletski trener ter pobudnik in vodja projekta Srdjan Djordjević. Osnovno testiranje enega otroka je potekalo približno eno uro. Najprej so s tenziomiografijo, metodo za diagnostiko mišic, izmerili obe stegenski mišici na obeh nogah, nato testirali skočno moč s tenziometrično ploščo, sledil je tek na dvajset metrov z mesta in z letečim startom, zelo obetavni otroci pa so opravili še dodatne teste s pomočjo visoko frekvenčne kamere in računalniške analize. »Mislim, da je dobro, da starši vsaj približno vedo, koliko so športno nadarjeni njihovi otroci, da potem ni prevelikih ali pa tudi premajhnih pričakovanj,« pravi Djordjević, ter dodaja: »Ne le, da testiramo in ugotovimo, ali so talentirani ali ne, damo tudi zelo konkretna navodila, kaj je najlažje popraviti, da je učinek čim višji. Vsak, ki je še tako talentiran, ima še nekaj, kar lahko izboljša. Nihče ni narejen, da je Usain Bolt. Vedno je kaj za popraviti.«
In kaj, če test pokaže, da otrok ni nadarjen? Je to znak, da v športu ne bo uspešen? Djordjević odgovarja: »Sta dve komponenti nadarjenosti. Ena je statična, to, kar vidite, ko nekoga posnamete, druga pa je razvojna, kjer ugotovite, ali se otrok, športnik zelo dobro adaptira na treningu. Teh mi tukaj ne vidimo. Poleg tega je pomembna tudi biološka starost. Nekateri otroci prehitevajo proces dozorevanja, drugi zaostajajo. Za idealno oceno je potrebno narediti dva do tri teste znotraj dveh let, tako da je vključena tudi razvojna komponenta.«