Anton Škrab ima v svoji zbirki tisoč sto različnih vrst viskijev. (Foto: Gorazd Kavčič)

Škrabovih tisoč sto viskijev

Legenda pravi, da je viski pijača angelov. Slovenci najpogosteje pijemo škotskega, irskega in ameriškega.

"Ko se je med prijatelji in znanci razvedelo, kakšna zbirka nastaja v moji kleti, je marsikateri prijatelj za darilo prinesel prav viski.«

Kakšen človek se loti zbiranja viskija tako resno, da s steklenicami do vrha napolni natančno urejene police v domači kleti in pride vse do osupljive številke 1100, je logično vprašanje, ki si ga človek zastavi, ko sliši za nekoga, ki ima v kleti drugo ob drugi postavljenih neverjetnih tisoč sto različnih steklenic opojne pijače, ki smo jo nekoč s pridihom dekadentnosti kupovali le v brezcarinskih trgovinah. Bahav? Novi povzpetnež?

Nič od tega. Z izjemno natančnostjo urejena viskiteka Antona Škraba iz Radovljice je vse prej kot bahava, čeprav naravnost osupljiva. Prav tako ni nič bahavega na njenem lastniku, ki se nerad izpostavlja, čeprav je njegova zbirka viskijev zares izjemna in jo pravzaprav z veseljem pokaže tistim, ki se iskreno zanimajo zanjo.

Začelo se je z viskijem za darilo

Skromno pravi, da se je z zbiranjem viskija že leta 1961 začel ukvarjati zato – ker se ga je v domači kleti že nekaj nabralo. »Saj veste, tudi pred desetletji je bila steklenica viskija ali dobrega vina običajno darilo. Tako se je začelo: najprej sem sortiral arhivska vina, nato pa od žganih pijač ločil viskije. Ko se je med prijatelji in znanci razvedelo, kakšna zbirka nastaja v moji kleti, je marsikateri prijatelj za darilo prinesel prav viski.«

Zdaj so na policah druga ob drugi razvrščene steklenice od vsepovsod, od povsem običajnih do zares redkih, spominskih, ki so jih polnili ob določenih priložnostih. Tako je na eni od polic viski, ki je bil polnjen ob 100-letnici kanadske federacije, na drugi viski, ki so ga posvetili svetovnemu in evropskemu nogometnemu prvenstvu, ter še nekateri posebneži. Zbirko bogatijo tudi viskiji določene znamke, pri katerih so posamezne destilarne v desetletjih pridelave menjale oblike steklenic in etiket. »Chivas Regal in Chivas Brothers starejšega letnika sta bila viskija, ki ju je najraje pil Tito,« se gospod Škrab sprehodi med policami in doda: »Še vedno je mogoče kupiti 30 let stari Ballantines …« Še nekaj let nazaj je imel samo pet različnih steklenic viskijev, na katerih je bila označena starost, vrsta in datum destilacije. V zadnjem času pa police polni prav s steklenicami, na katerih piše tako to, kdaj je bil viski destiliran, kot to, kdaj je bil polnjen.

Ko se je resno začel ukvarjati z zbiranjem, je viski k hiši prinašala vsa družina; posebej z veseljem je zbirko dopolnjeval sin Boštjan. Kupovali so ga tudi na potovanjih … »Na primer takrat, ko smo se na križarjenju po Sredozemlju leta 1972 ustavili v Gibraltarju in so me na carini ob vrnitvi domov, otovorjeno s sedmimi steklenicami alkohola, prav čudno gledali. Se spomniš?« z nasmehom doda zbiralčeva soproga.

Najpomembnejše žganje, kar jih človek pozna

V letih, kar zbira viskije, je Anton Škrab postal pravi poznavalec, ki obiskovalcem, kadar potrkajo na njegova vrata, prijazno razloži, da se pri nas in v svetu pretežno pije škotski, ameriški in irski viski. »Viski je tako raznolika pijača, da ga imamo zlahka za najpomembnejše žganje, kar jih človek pozna. Več kot 45 milijonov steklenic na leto prodajo samo v brezcarinskih prodajalnah. Pridelujejo ga iz ene ali več vrst žita - po slovensko jima pravimo enosladni (malt) in mešani (blended). Slednji velja za bolj pitnega. Irci ga destilirajo trikrat, Škoti dvakrat. Nekateri ga pijejo z ledom, a pravi ljubitelji morda le z nekaj vode. V Evropi velja za najbolj pitnega »črni« Johny Walker,« kot iz rokava stresa podatke in doda, da je izdelovanje viskija prav gotovo bolj umetnost kot znanje. »Po viskijih najbolj poznamo Škote, čeprav so ga k njim prinesli Irci. Škoti pa so poznani po tem, da so ga uporabljali za zdravilo - v starih časih se ga je tam dobilo celo na recept! In ni čudno, da eden od pregovorov pravi, da kozarček viskija naredi novega človeka, zato si zaželi še enega …«

Izdelovati ga je hotel celo Hitler

Anton Škrab pravi, da je viski romantična pijača, ovita v tančico skrivnosti in raznih zgodb, o čemer govori tudi legenda, da naj bi bila desetina viskija, ki med zorenjem izhlapi iz hrastovih sodov, darilo angelom, ki bedijo nad njim. Zanimivo se mu zdi, da ga v zadnjem času pridelujejo tudi v državah, ki tradicionalno niso bile znane po tem. Med njimi so tudi sosednja Avstrija pa Španija, Kitajska, Turčija in Tajska. Med obema svetovnima vojnama so se izdelovanja lotili celo v Hitlerjevi Nemčiji, a jim podvig ni uspel.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / sobota, 21. julij 2007 / 07:00

V Tirano z golom prednosti

Nogometaši Domžal, ki so v prvem krogu kvalifikacij za ligo prvakov doma 1:0 premagali ekipo Tirane, bodo imel v sredo v Albaniji težko delo.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / nedelja, 16. december 2012 / 07:00

Kronika tedna

Obsojeni pedofil varno na Hrvaškem V okolici Varaždina že več kot pet let brezskrbno živi danes 58-letni Tomo D., ki bi moral v Slovenijo na prestajanje enajstletne zaporne kazni zara...

Šport / nedelja, 16. december 2012 / 07:00

Za konec odlična tako Fak kot Gregorinova

Jakov Fak je z drugim mestom na tekmi s skupinskim startom navdušil navijače, odlična šesta je bila Teja Gregorin.

Kronika / nedelja, 16. december 2012 / 07:00

V Kranju okoli 70 protestnikov proti županu in vladi

Žalostne zgodbe maloštevilnih protestnikov so opozarjale na vse težje življenje državljanov, zato pozivajo k odhodu vse politike in gospodarstvenike, ki so po njihovem mnenju krivi za stanje v državi.

Kronika / nedelja, 16. december 2012 / 07:00

Anketa: Za volanom trezni in brez telefona

Policisti te dni poostreno nadzirajo upoštevanje prepovedi uporabe mobilnih telefonov med vožnjo in preverjajo psihofizično stanje voznikov. Zanimalo nas je, kako vzorni vozniki ste.

Nasveti / nedelja, 16. december 2012 / 07:00

Spremenjena podoba

Sveti Jakob (961 m) - Priljubljen hrib nad Preddvorom, ki je idealen za vsakodnevne treninge; lahko rečem, da v vsakem vremenu. Ker me hrib od blizu ni videl precej časa, sem bila nad posegi v naravo...