Bodo ponudba sploh sprejeli?
Čeprav so prejeli prek dva tisoč soglasij lastnikov stanovanj, ni jasno, ali bo Elektro Gorenjska v sodelovanju s HSE zamenjal kotle v toplarni na Planini. Mestna občina Kranj je v ponedeljek objavila razpis.
Kranj – »Prejeli smo več kot dva tisoč soglasij lastnikov. Z odzivom smo zelo zadovoljni, saj visoka podpora skupni pobudi s civilno iniciativo za posodobitev kotlovnice dokazuje korak v pravo smer nižanja cen ogrevanja,« je o pobudi za menjavo kotlov z motorji za soproizvodnjo toplote in elektrike v Toplarni Planina povedala Renata Križnar iz Elektra Gorenjske (EG). Ponudbo bi moralo sprejeti vsaj 51 odstotkov lastnikov stanovanj na Planini v Kranju, po njej pa bi EG in Holding Slovenske elektrarne obstoječe kotle zamenjala za ekološko primernejša motorja. Z njima bi (poleg cenejšega ogrevanja) pridobivali tudi zeleno električno energijo, za nameček pa bi vsem lastnikom povrnili znesek decembrskih računov za električno energijo.
Tako se glasi ponudba, ki pa morda ne bo sprejeta. Stanovalci Planine so ta teden prejeli obvestilo Mestne občine Kranj (MOK), ki pobudo za cenejše ogrevanje in varovanju okolja pozdravlja, vendar … »Na občini se zavedamo, da je treba upoštevati zakonodajo in omogočiti, da se med več ponudbami izbere najbolj ugodna,« je župan Damijan Perne nagovoril stanovalce. Zato je MOK v ponedeljek objavil razpis za zbiranje ponudb za soproizvodnjo toplotne energije v kotlovnici na Planini. Razpis bo odprt do 24. decembra, v prvih dneh januarja pa bo posebna komisija odločila, katera ponudba je najugodnejša.
Podjetje EG se bo na razpis prijavilo. »Gre za konkreten premik od besed k dejanjem v iskanju cenejšega ogrevanja na Planini. Finančne ugodnosti za stanovalce smo že predstavili, za nas pa so sprejemljive tudi druge rešitve, ki predstavljajo realne koristi za stanovalce,« v odgovor na razpis pravi Aleš Ažman, izvršni direktor enote Nakup in prodaja pri EG. Poudarja, da bo zaradi zapletenih lastniških odnosov izvedba projekta možna le ob dobrem sodelovanju vseh vpletenih strani, tako MOK, civilne iniciative, upravnika kotlovnice (Domplan) kot potencialnega investitorja. Tu pa se lahko zaplete: civilna iniciativa trdi, da je toplarna v lasti stanovalcev, MOK, da je v njihovi. Stanovalcem je najbrž vseeno, kdo je lastnik, le da bi bilo ogrevanje cenejše in kotli (zastonj) zamenjani za motorje.