Štiri leta za poskus uboja moža
Sodni senat je v celoti sledil navedbam tožilke in Zdenki Volčič Vinšek tudi podaljšal pripor do pravnomočnosti sodbe.
Kranj – V petek se je z zaslišanjem socialnih delavk s kranjskega centra za socialno delo in izvedenke psihiatrične stroke ter zaključnimi govori končalo sojenje 54-letni Zdenki Volčič Vinšek, ki jo je obtožba bremenila, da je maja letos s steklenicami in drugimi neugotovljenimi predmeti skušala ubiti svojega moža Silvestra Vinška.
Sodni senat pod vodstvom sodnice Andrijane Ahačič je obtoženko obsodil na štiriletno zaporno kazen in ji zaradi ponovitvene nevarnosti podaljšal pripor do pravnomočnosti sodbe. Sodišče je pri odmeri kazni, kjer je sicer upoštevalo, da je Volčič Vinškova dejanje storila v stanju bistveno zmanjšane prištevnosti, v celoti sledilo tožilki Poloni Košnjek, ki se je v zaključnem govoru med drugim oprla na izjave prič in druga dejstva, iz katerih naj bi bil razviden tudi morilski naklep. Tako naj bi eni od prič na pokopališču povedala, da išče grob za svojega moža, bremenilo pa jo je tudi to, da je ranjenega moža, ki je bil v času poskusa umora prav tako kot ona v alkoholiziranem stanju, vsaj 22 ur pustila brez pomoči.
Nasprotno je bil zagovornik Marko Klofutar v zaključnem govoru prepričan, da bi Volčič Vinškovi lahko očitali kvečjemu povzročitev hude telesne poškodbe, nikakor pa ne naklepnega poskusa uboja. Zagovornik je menil, da bi morale pristojne ustanove, predvsem Center za socialno delo, razdružiti zakon, v katerem so bili prepir, alkohol in fizično nasilje stalnica, prav tako pa poskrbeti za prisilno zdravljenje. K dejanju je s svojim pitjem in nasilnim vedenjem nedvomno pripomogel tudi oškodovanec, je menil Klofutar. Hkrati se je vprašal, zakaj policija ni ukrepala že nekaj mesecev pred usodno nočjo, ko je Silvester Vinšek z železno palico udaril ženo.
Da so bile razmere v zakonu zelo težavne, je kot priča povedala tudi Majda Sršen, ki je v okviru strokovnih skupin na Centru za socialno delo Kranj obravnavala zakonca in jima tudi skušala razložiti, kaj zanju pomeni napovedana deložacija iz stanovanja na Planini. Na vprašanje zagovornika, kdo od zakoncev je bil nasilen, je odgovorila, da sta bila glasna oba, sodeč po govoricah, ki so jih potrdila tudi policijska poročila, pa naj bi Vinšek Volčičeva večkrat tepla moža. Obtoženko je kot osebo, ki ima zaradi uživanja alkohola, morda pa tudi zaradi prometne nesreče leta 1976 in udarca v glavo v ranem otroštvu motnje v zaznavanju posledic svojih dejanj in togost mišljenja, opisala sodna izvedenka psihiatrične stroke Martina Tomori, ki je izdelala izvedensko mnenje, kot zdravnica pa bi priporočala zdravljenje odvisnosti od alkohola.
Obsojena Zdenka Volčič Vinšek, ki ji bodo od odmerjene zaporni kazni štirih let odšteli čas, prebit v priporu, je sodbo sprejela mirno, med obrazložitvijo pa je z vzklikoma »to pa ni res« dvakrat prekinila sodnico.