Deset let Banke Sparkasse
Banka Sparkasse, ki ima poslovno enoto tudi v Šenčurju, je 9. novembra praznovala deseto obletnico delovanja v Sloveniji. Pri bilančni vsoti ima 2,5-odstotni tržni delež, pri financiranju prebivalstva pa 5,2-odstotnega.
Ljubljana – Kärntner Sparkasse AG, ki je večinska lastnica Banke Sparkasse, je že leta 1991 kot prva avstrijska banka odprla predstavništvo v Sloveniji, osem let kasneje ji je Banka Slovenije kot prvemu tujemu kreditnemu zavodu podelila koncesijo za podružnico, ta pa je oktobra 2006 postala delniška družba in samostojna banka. V Skupini Sparkasse so danes poleg banke še hčerinska in partnerska podjetja, ki ponujajo lizing, faktoring, trgovanje z vrednostnimi papirji, posredovanje v prometu z nepremičninami in zavarovanje.
Kot je na novinarski konferenci ob deseti obletnici Banke Sparkasse dejal predsednik uprave Josef Laussegger, je banka na začetku ponujala le financiranje, potem pa je razvila veliko novih produktov za prebivalstvo in za poslovne stranke. Z 1,2 milijarde evrov bilančne vsote dosega 2,5-odstotni tržni delež. Število strank narašča, zdaj jih ima okoli 53 tisoč, pri financiranju prebivalstva dosega 5,2-odstotni delež. Letos je (do konca septembra) povečala število strank za pet odstotkov, posojila strankam pa so porasla za skoraj štiri odstotke. Lani so ustvarili 3,5 milijona evrov dobička, tudi letos bo poslovanje pozitivno, a bo dobiček občutno manjši, v prvih devetih mesecih je znašal od 300 tisoč do 400 tisoč evrov. Manjši dobiček je posledica povečanja stroškov refinanciranja ter slabitev za naložbe, ki jim je banka izpostavljena. Kot je ob tem pojasnil član uprave Marko Bošnjak, so bile slabitve v letošnjih prvih devetih mesecih še enkrat višje kot v enakem lanskem obdobju, vendar občutno manjše od povprečja bank v Sloveniji – tudi zato, ker se niso ukvarjali z rizičnimi posli, s financiranjem prevzemov, z dajanjem posojil v švicarskih frankih,…
»Za nami je obdobje nadpovprečne rasti,« je dejal Roman Gomboc, vodja sektorja poslovanja z gospodarstvom, in poudaril, da so v zadnjih petih letih beležili 30-odstotno povprečno letno rast kreditnih naložb in 15- do 20-odstotno letno rast števila poslovnih strank, letos dosegajo 50-odstotni porast njihovih vlog. Vseh poslovnih strank imajo 6.660, obseg kreditnih naložb dosega 725 milijonov evrov. Oktobra so tudi poslovnim strankam omogočili sklepanje depozitov preko spletne banke, svojo »drugačnost« izkazujejo med drugim z varčevalnim Bonus računom, velik poudarek pa dajejo tudi svetovanju.
»Pri poslovanju s prebivalstvom imamo že skoraj 45 tisoč strank,« je dejala Nataša Tovornik, vodja sektorja poslovanja s prebivalstvom in poslovne mreže, in dodala, da so pri kreditih prebivalstvu letos presegli mejo 400 milijonov evrov, kar predstavlja 15-odstotni porast v primerjavi s koncem lanskega leta, in pri varčevanju zabeležili 22-odstotni porast. Od maja dalje tržijo 21 vzajemnih skladov Erste-Sparinvest, med katerimi je enajst delniških skladov, šest obvezniških, trije mešani in en denarni. Aprila so ponudili trgu Zeleni kredit, to je kredit za nakup oz. gradnjo pasivnih ali nizkoenergijskih hiš ter za financiranje energetsko učinkovite obnove stanovanjskih stavb. Ker je bilo za tovrstna posojila veliko zanimanje, so ponudbo podaljšali do konca leta; načrtujejo pa, da bo postala del njihove redne ponudbe.