Tomaž Mis je udeleženkam srečanja razkazal mlekomat. Prvega sta z ženo postavila prav v Medvodah.

Kmečke žene v Medvodah

Članice gorenjskih društev kmečkih in podeželskih žena so se letos srečale v Medvodah. Ogledale so si mlekomat, nato pa še moderen hlev in molžo z robotom.

Medvode – V četrtek je potekalo letošnje srečanje predstavnic enajstih gorenjskih društev kmečkih in podeželskih žena. Gostitelj srečanja je bilo Društvo kmetic ter žena in deklet na podeželju Medvode, srečanja pa se je udeležilo okrog 110 članic.

»Najprej si bomo ogledale mlekomat, nato pa še moderen hlev za krave molznice in molžo z robotom. Drugi del srečanja bo potekal v Hiši kulinarike Jezeršek v Sori, kjer bo kratek kulturni program, predavanje z naslovom Komunikacija in uspešno trženje kmetijskih pridelkov in izdelkov, srečanje pa bomo zaključile s kosilom in druženjem,« je program srečanja predstavila Andreja Bizant, predsednica medvoškega društva, ki šteje štirideset članic. Prva postaja je bil torej mlekomat kmetije Mis v središču Medvod, ki je bil sploh prvi v Sloveniji. Misovi sedaj postavljajo že petega. »V Medvodah povprečno prodamo okrog 130 litrov mleka na dan, največ pa na mlekomatu na glavni ljubljanski tržnici, in sicer prek tristo litrov dnevno. Prava lokacija za postavitev mlekomata so čim gosteje naseljena spalna naselja,« je pojasnil Tomaž Mis iz kmetije Mis iz Zavrha pod Šmarno goro.

Zanimivo je bilo tudi na kmetiji Bečan na Seničici, kjer imajo nov sodoben hlev in robota za molžo krav. »Če ne bi začela graditi hleva, bi z ženo verjetno opustila vsaj polovico dela na kmetiji. V starem hlevu je bilo neznosno. Novega smo začeli graditi konec leta 2007, sredi septembra letos pa vanj vselili živino. Prostora je za 140 glav živine skupaj z mladino, trenutno pa imamo 32 krav, skupaj okrog 70 glav živine. Odločila sva se investirati tudi v robota za molžo, ki delo na kmetiji izredno olajša. Robot je stal okrog 125 tisoč evrov brez davka, kolikšna je vrednost celotne investicije, pa težko rečem, saj smo večinoma delali sami. Za investicijo pa žal nismo dobili niti evra državnega denarja,« je pojasnil Marko Bečan, ki z ženo obdeluje 28 hektarjev zemlje na okrog šestdesetih parcelah. Kmetijo Bečan si je ogledal tudi Ciril Smrkolj, predsednik Kmetijsko gospodarske zbornice Slovenije, ki je prišel pozdravit kmečke žene in dekleta z Gorenjskega.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / četrtek, 2. julij 2015 / 10:15

Slojazz na vpogled

Letos se mojstrskim delavnicam na Festivalu Bled pridružuje tudi mojstrska delavnica za džez/rock/pop/etno, na kateri bodo mlade glasbenike poučevali uveljavljeni glasbeniki: Janez Gabrič (bobne),...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / torek, 11. februar 2014 / 07:00

Njena dobra volja je nalezljiva

»Petdeset? Nič ne boli, le drug' dan glava,« je v smehu dejala Tatjana Germovnik s Kokrice pri Kranju kmalu zatem, ko je 23. januarja dopolnila petdeset let.

GG Plus / torek, 11. februar 2014 / 07:00

Za odprtost učenja

Na mednarodni konferenci EDUvision 2013 v Ljubljani sta dva dijaka Šolskega centra Kranj mini računalnik RaspberryPi predstavila kot dober učni pripomoček za šole.

GG Plus / torek, 11. februar 2014 / 07:00

Druženje radovednih

V Osnovni šoli Orehek so prvo soboto v februarju pripravili že drugo srečanje gorenjskih osnovnošolcev in njihovih mentorjev v okviru Festivala naše prihodnosti.

GG Plus / torek, 11. februar 2014 / 07:00

Dijaki naj sledijo svojim željam

Študijska namera ni rezultat enega pogovora s kariernim svetovalcem, ampak je proces, ki zahteva svoj čas, opozarja Vesna Smolej Vrzel iz šolske svetovalne službe Gimnazije Jesenice.

Rekreacija / torek, 11. februar 2014 / 07:00

Bam.Bijeva nova sezona

Pred startom v novo sezono so najprej zaključili preteklo.