Orientalska korenina proti gripi
V Indiji in na Kitajskem so že pred dvema tisočletjema odkrili, da rastlinica, o kateri bomo govorili danes, blesti, najsi jo uporabljajo kot zelenjavo, začimbo ali zdravilo.
S širjenjem vzhodnjaške kulinarike in zdravilnih metod se močno povečuje uporaba te orientalske korenine po vsem svetu, tudi pri nas. Seveda imamo v mislih ingver, pekočo, a hkrati sladko dišavnico, ki je v pomoč tudi pri prehladu in gripi.
Vreden toliko kot ovca
Ingver (Zingiber officinale) izvira z območij jugovzhodne Azije, danes pa ga pridelujejo še ponekod v Afriki, na Jamajki in v Braziliji. Njegovo koreniko omenjajo že zgodnji sanskrtski zapisi ter stara kitajska besedila, kasneje pa tudi grška, rimska in arabska zdravstvena literatura. Vsaka jed, ki jo je zaužil veliki kitajski filozof Konfucij, je morala vsebovati vsaj kanček ingverja. V Srednjo Evropo so ingver zanesli križarji. Pomorske kolonialne sile so v njem videle izjemno možnost trgovanja. V 16. stoletju je imel funt te dragocene začimbe enako ceno kot ovca.
Sladko-pekoči užitki
Vonj svežega ingverja nekoliko spominja na vonj limone. Navdušujoč pa je tudi njegov okus – osvežilen in sladek ter hkrati prijetno pekoč. Za pripravo hrane se uporablja korenika, ki je lahko sveža, konzervirana, kandirana ali posušena in zmleta v prah. S to vsestransko začimbo lahko začinimo vse vrste mesa in rib, lahko jo dodamo jabolčnim zavitkom in nasploh vsem sladicam iz jabolk, banan in rabarbare, kompotom, sadnim solatam, mlečnemu rižu in pecivu, kot so medenjaki, ingverjevi piškoti …
Lajša potovalno bolezen
Ingverjeva korenina je v veliko pomoč vsem, ki jim preglavice povzročajo slaba prebava, vetrovi in kolike. Ker deluje antiseptično, koristi pri vnetjih prebavil in celo pri zastrupitvi s hrano. Preprečuje nastanek čirov ter pospešuje tek in prebavne procese. Učinkovito preprečuje bruhanje in slabost. Pomirja tako slabost med potovanjem z avtom ali letalom, kot morsko bolezen, pa tudi slabost po operativnem posegu. Deluje proti driski.
Znižuje vročino
Ingver bo dal vse od sebe pri zdravljenju kašlja, prehlada in gripe. Ima to moč, da spodbuja potenje in znižuje vročino. Preventivno deluje proti nalezljivim boleznim. Pomaga lajšati glavobole in migrene. Deluje kot stimulans in tonik ter tako zmanjšuje kronično utrujenost, izboljšuje spomin, imel pa naj bi tudi blage afrodizične lastnosti. Njegovo delovanje lahko primerjamo z delovanjem česna in čebule, ki preprečujeta zgoščevanje krvi in pojavljanje strdkov. Nadalje ugodno deluje na jetra in zmanjšuje holesterol. Končno pa kot odličen antioksidant deluje tudi proti škodljivemu delovanju prostih radikalov, med drugim naj bi varoval pred rakom in aterosklerozo.
Že diši po ingverjevem čaju
Za zdravilno uporabo je bolj kot suhi ingver v prahu primerna olupljena in posušena ali pa sveža korenika (okrog deset gramov tanko narezanih in nasekljanih lističev enkrat do dvakrat na dan). V lekarnah in specializiranih trgovinah dobimo tudi že pripravljena zdravila v obliki kapsul in tinktur ali ingverjevo eterično olje. V hladnih in po praznikih dišečih zimskih mesecih zelo godi ingverjev čaj, naj si bo sam ali pa v kombinaciji z drugimi začimbami, ki pozimi ogrejejo telo in duha, okrepijo odpornost ter v sebi nosijo pridih praznikov – cimet, janež, klinčki, komarček, kardamom, hibiskus, šipek, plavica, posušeni pomarančni olupki, jabolčni krhlji … Ingver velja za varno začimbo, a njegova uporaba v pretiranih količinah lahko vpliva na osrednje živčevje ter povzroči depresijo in aritmijo. Če imate žolčne kamne, če uživate zdravila proti strjevanju krvi, če ste noseči ali dojite, se o uživanju večjih količin ingverja posvetujete z zdravnikom.