Gorenjci, ki štrlijo ven
Konec prejšnjega tedna je tudi uradno življenje začel vzajemni biografski leksikon Gorenjci.si, prvi tak v Sloveniji. V Osrednji knjižnici Kranj, kjer je bil rojen, so vanj doslej vnesli podatke 480 znanih Gorenjk in Gorenjcev.
Kaj menite, kateri znani Gorenjci so se rodili na današnji dan? Google, Najdi.si, Wikipedija …, tokrat sem poskusil na spletni strani Gorenjci.si in našel štiri ljudi: Andreja Perneta, Francija Čopa, Frana Albrechta in Franca Babiča. Hmmm, le po čem so znani, nobeden od njih ni član sedanje slovenske nogometne reprezentance, niti novodobni poslovnež, kaj šele, da bi si prislužil nastop v resničnostnem šovu Kmetija. Pa vendar so s svojim delovanjem in dosežki zaznamovali gorenjsko zgodovino. Perne (1844-1914) iz Tržiča je bil učitelj, ukvarjal se je z glasbo in je pisal pesmi, Čop (1914-2003) z Jesenic je bil smučar, trener, organizator in olimpijec, Albrecht (1889-1963) iz Kamnika je bil pesnik, prevajalec in urednik, Babič (1868-1913) iz Kranja pa narodni buditelj in uspešen trgovec. Zdaj vemo nekaj več, svoje znanje o teh in drugih znanih Gorenjcih iz zgodovine in današnjega časa pa v nadaljevanju lahko oplemenitimo na spletni strani Gorenjci.si.
Gorenjci.si je namreč spletni vzajemni biografski leksikon znanih Gorenjk in Gorenjcev. Vanj so vključeni podatki o osebnostih, ki so rojene na Gorenjskem, so tukaj živele in/ali se šolale, predvsem pa so s svojim delom zaznamovale razvoj pokrajine v zgodovini in sedanjosti, med njimi pisatelji, pesniki, literarni ter umetnostni zgodovinarji in kritiki, novinarji, slikarji, glasbeniki, arhitekti, duhovniki, znanstveniki, raziskovalci, profesorji, gospodarstveniki, politiki, športniki … »Vsak, ki štrli ven od vseh ostalih, spada v naš novi leksikon,« je v duhovitem tonu na predstavitvi spletnega leksikona dejal direktor Osrednje knjižnice Viljem Leban. Od kod do kod sega Gorenjska? Ne glede na zgodovinske meje Gorenjske so v leksikon zajete osebnosti z območja tako imenovane ožje Gorenjske, to je območja upravnih enot Jesenice, Kranj, Radovljica, Škofja Loka in Tržič pa tudi s kamniškega konca.
Za začetek so prvi seznam potencialnih kandidatov pripravili v Osrednji knjižnici Kranj, kjer so idejni pobudniki te spletne strani, jo tudi upravljajo in jo v sodelovanju z drugimi gorenjskimi knjižnicami tudi vsebinsko oblikujejo. Sicer pa je tak seznam glede na koncept, kdo je Gorenjec, ki si zasluži vpis v leksikon, zelo obsežen. Trenutno gorenjski spletni biografski leksikon prinaša podatke o 480 Gorenjkah in Gorenjcih, seveda pa naj bi se ta baza v prihodnje širila. »Ampak tu se leksikon ni ustavil. Upam, da se bo v prihodnje nabralo vsaj desetkrat toliko gesel, saj bomo k sodelovanju najprej povabili različne ustanove, kot so muzeji, šole, občine, kasneje pa tudi posameznike,« je povedal Leban in dodal, da je prav v tem, da bo grajen na vzajemnosti prvi tak spletni biografski leksikon pri nas.
Podobne zbire znanih ljudi so že pripravili v knjižnicah v Novem mestu, na Ravnah, v Mariboru …, vendar gre za zaprte sisteme leksikonov, medtem ko je kranjski leksikon programsko grajen tako, da omogoča oddaljen vnos podatkov v geslo, torej ga je mogoče dopolnjevati, prav tako pa bo možen vnos novih gesel. »Zavedamo se, da leksikon še zdaleč ni popoln, zato ga bomo gradili postopoma,« razmišlja Leban.
Še beseda, dve o načinu delovanja spletne strani. Pri vsakem geslu so vneseni osnovni biografski podatki osebnosti, kratek opis življenja in dela, pri literatih tudi izbrana bibliografija, navedba morebitnih pomembnejših nagrad in priznanj, dodatna literatura, kjer o osebnosti najdemo še več informacij, in ob koncu tudi povezave na druge strani v spletu, na katerih je osebnost predstavljena v intervjuju, članku, pri nekaterih je možno poslušati njihova glasbena dela, si ogledati spletno galerijo likovnih izdelkov ali prebrati besedilo članka. Če je mogoče, je opisu dodana tudi fotografija osebnosti. Na dnu strani je navedena ustanova, ki je prispevala vsebino, dodana je tudi možnost tiskanja celotnega opisa osebe. Obiskovalec spletne strani lahko išče s pomočjo okenca za hitro iskanje, kamor vnese priimek ali njegov začetni del, možno je tudi iskanje po začetnicah priimka. Napredno iskanje omogoča kombiniranje kriterijev, kot so kraj in datum rojstva ali smrti, poklici in dejavnosti ter občina. Poiščemo lahko osebnosti, rojene na določen dan, mesec ali leto, ali pa izpišemo imena glede na dejavnost in občino delovanja. Dostop na Gorenjci.si je preko interneta brezplačen, uporaba vsebin prav tako, vendarle ne v komercialne namene. Portal je zelo pregleden in za uporabo nezahteven. Zato bo nasvet, da si Gorenjci.si dodate med priljubljene, bržkone odveč.