Komentar: Resno opozorilo družbi

Ponedeljkov bombni napad v Radovljici povzroča skrbi. Na prvem mestu zagotovo sodnici in njeni družini, ki jo je v tem nepričakovanem napadu še srečno odnesla. Samo predstavljamo si lahko, kaj vse razjeda sodnico, ki nenadoma postane tarča neusmiljenih kriminalcev, pa naj bo pri svojem delu še tako navajena raznih (verbalnih) groženj. Morda tako kot mi premleva, ali je njeno sodniško delo vredno tveganja, zaradi katerega sta se v življenjski nevarnosti znašli celo njeni mladoletni hčeri. Z nami vred se najbrž sprašuje, ali bo po takem dogodku sploh še sposobna pogumno in objektivno razsojati na sodnih procesih proti najbolj okorelim kriminalcem. Z njo pa tudi drugi stanovski kolegi. Verjetno bo napadena sodnica potrebovala kar precej časa, da se bo otresla občutka ogroženosti, pa četudi bodo morda kriminalisti enako uspešni, kot so bili v preiskavah obeh bombnih napadov v Kranju.

Čeprav napad na sodnico v Radovljici verjetno res ni povezan z majskim bombnim napadom na policijo v Kranju, pa imata oba primera zelo pomembno skupno točko: obakrat je bila napadena pravna država. V kranjskem primeru je šlo resda za napad na javno stavbo, ki sta ga precej amatersko izvedla golobrada mladeniča, v radovljiškem primeru pa okoliščine kažejo na brezobziren napad organiziranega kriminala na zasebni dom javnega funkcionarja. Gre za opozorilo, da nihče v naši družbi ni več varen. Taki dogodki zato ne sejejo samo strahu med državljani, ampak tudi spodjedajo veljavo institucijam, ki zagotavljajo delovanje pravne države. Dvom o njihovi učinkovitosti sčasoma povzroči v družbi vse večji občutek ogroženosti in nemoči, boljših razmer za svoje delovanje pa si organizirani kriminal ne bi mogel želeti.

Hvala bogu, ne živimo na Siciliji, okuženi z mafijo, a zagotovo tudi ne živimo več v tako varni Sloveniji, kot si večina želi. K temu je pripomogla tudi kriza vrednot, na kar opozarjajo sodniki, ki s tožilci in policisti zagotovo sodijo med najbolj ogrožene poklice. To sodi k njihovemu poklicu in tega se najbrž zavedajo vsi, ki se zanj odločajo. Celotno družbo pa bi moralo vseeno že resno skrbeti, ker so omenjene institucije v Sloveniji postale tarča vsakodnevnih političnih diskreditacij. Argumentirana kritika njihovega dela je zagotovo zaželena, prostodušno udrihanje po njih pa samo ruši njihov ugled v družbi, kar nikakor ne pripomore k pravičnejši in varnejši družbi. Sicer pa, kaj že je politika, da od nje pričakujemo negovanje pravih vrednot?

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / sreda, 23. januar 2013 / 07:00

Brez njih ne gre

Mazda iz skladišča v Celovcu z nadomestnimi deli oskrbuje trgovce v petnajstih državah, tudi v Sloveniji.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 24. september 2012 / 07:00

Torta in žogica za golf

Dobrodelni turnir prijateljstva za pokal Save in petinsedemdeseti rojstni dan kraljevega igrišča.

Zanimivosti / ponedeljek, 24. september 2012 / 07:00

Anketa: Ob nalivih še vedno slabo spijo

Kroparjem, ki so doživeli vodno ujmo leta 2007, bo deroča voda, ki je rušila vse pred seboj, za vedno ostala v spominu. Domačine smo povprašali, ali se po končani obnovi počutijo varneje kot prej.

Humor / ponedeljek, 24. september 2012 / 07:00

Ta je dobra

Kitajska roba Mujo se sprehaja po sarajevski čaršiji in opazi človeka, ki prodaja očala. Ta mu reče: »Bi mogoče imeli res specialna očala?« Mujo: »Naj...

Kultura / ponedeljek, 24. september 2012 / 07:00

Dežela porisanega papirja

Nekaj na papir. Naj danes bralca, jutri pa obiskovalca in gledalca ne zavede ta nekoliko plah naslov razstave akademskih slikarjev Zvonka Čoha in Milana Eriča v Galeriji Prešernovih nagrajencev v Kran...

Šenčur / ponedeljek, 24. september 2012 / 07:00

Sprehod ob Kokri tudi poučen

Pet informativnih tabel in geološka piramida na približno 1200 metrov dolgem odseku sprehajalne poti ob Kokri med Visokim in Hotemažami sprehajalca seznanjajo s posebnostmi živahne reke.