Ni še znano, kakšen eksploziv je uporabil storilec bombnega napada na hišo sodnice Katarine Turk Lukan v Radovljici. (Foto: Tina Dokl)

Krivca za eksplozijo še iščejo

Policija še vedno poizveduje za storilcem ponedeljkovega bombnega napada v Radovljici, ves čas pa varuje tudi družino sodnice Katarine Turk Lukan.

Radovljica – Gorenjska kriminalistična policija je te dni osredotočena predvsem v iskanje storilca ponedeljkovega bombnega napada na stanovanjsko hišo sodnice Katarine Turk Lukan v Radovljici. »V sodelovanju s kolegi z Generalne policijske uprave je bilo opravljenih že več informativnih razgovorov, ves čas zbiramo obvestila in dodatno preverjamo okoliščine tega dejanja. Kriminalistična preiskava poteka v več smereh, a zaenkrat še ne razpolagamo s konkretnimi sumi o konkretnih osebah,« je včeraj povedal Andrej Zakrajšek, tiskovni predstavnik Policijske uprave Kranj. Policija sicer vse od bombnega napada naprej zagotavlja stalno varovanje za sodnico in njeno družino.

Stanovalce Kajuhove ulice v Radovljici in v širši soseščini je silovita eksplozija zbudila v ponedeljek nekaj pred 23. uro. Po sedaj znanih podatkih je nekdo v bližino okna otroške sobe v pritličju stanovanjske hiše družine Lukan nastavil eksplozivno telo z veliko udarno močjo, ki ga je po vsej verjetnosti aktiviral iz daljave. Eksplozija je precej poškodovala hišo, medtem ko so zaradi lažjih ran in hude pretresenosti v jeseniško bolnišnico odpeljali mladoletno sodničino hčer, ki pa so jo naslednji dan že izpustili iz zdravniške oskrbe. »Še vedno ni znano, kateri eksploziv je bil uporabljen, saj preiskava na centru za forenzične preiskave še ni zaključena. Zagotovo pa je šlo za eksplozivno telo z veliko udarno močjo,« je Zakrajšek odgovoril na naše poizvedovanje.

Po vsej verjetnosti je bil bombni napad povezan z delom Katarine Turk Lukan, ki je kot okrožna sodnica v Kranju in sedaj v Ljubljani vodila več odmevnih primerov, zato tudi glavnina kriminalistične preiskave poteka v tej smeri. Po neuradnih podatkih so kriminalisti preverili že več oseb, ki jih je obravnavala v sodnih dvoranah, vendar pa niso naleteli še na ničesar otipljivega. Čeprav je bilo takoj po napadu sporočeno, da sodnica pred dogodkom ni prejela nobene grožnje, pa se je kasneje izkazalo, da je bila vendarle izpostavljena tudi občasnim grozilnim klicem, ki pa naj bi bili vsakdanjik sodnikov, zato jih ni jemala resno in jih ni prijavila policiji.

Generalni direktor policije Janko Goršek zagotavlja, da policija pri iskanju storilca in zbiranju dokazov uporablja vse kadrovske zmogljivosti in možne zakonske ukrepe. »Ko je bombni napad usmerjen na predstavnika oblasti, sodnika, ki izvaja kazensko pravo, potem se lahko vprašamo, ali ni to dejanje uperjeno v same temelje demokratičnosti naše države. Zato ga je treba jemati resno,« je dodala notranja ministrica Katarina Kresal. Tudi minister za pravosodje Aleš Zalar je napad na sodnico ocenil kot resen dogodek, ki terja resno obravnavo. V Slovenskem sodniškem društvu, ki mu predseduje kranjska okrožna sodnica Janja Roblek, menijo, da tak napad na sodnika pomeni resno opozorilo na nespoštovanje institucij sistema in na krizo vrednot v družbi. Napad po njihovem potrjuje, da se verbalne grožnje z napadom na življenje sodnikov v zvezi z njihovim delom uresničujejo. Sodnikov tudi takšna dejanja, kot je bil napad na okrožno sodnico, ne bodo odvrnila od tega, da bi svoje delo tudi v prihodnje opravljali pokončno, v skladu z ustavo in zakoni, so še poudarili.

Sicer pa Lukanova ni prva napadena sodnica. Pred 13 leti je šef mariborskega podzemlja Maksimiljan Vollmeier na vrata stanovanja sodnika Konrada Rebernika iz maščevanja dal namestiti bombo, ki je hudo ranila sodnikovo ženo. Na Gorenjskem pa so letos odjeknile že tri eksplozije. 15. maja je ročna bomba eksplodirala pred Policijsko upravo Kranj, za kar na kranjskem sodišču že sodijo Kranjčanoma, starima 18 in 21 let. 25. oktobra je ročna bomba pred hotelom Creina v Kranju ranila osem oseb. Policija je kmalu prijela domnevne napadalce, pri enem pa našla tudi orožje, ki so ga maja letos ukradli iz začasnega skladišča neeksplodiranih ubojnih sredstev pri Pivki.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / torek, 20. julij 2010 / 07:00

Ko znaš, se s slamo lahko igraš

Joži Košak je ena zadnjih, ki še šiva nekdaj tako znane domžalske slamnike. A danes ji preproste slamice, ki so jih spletene v pokrivala včasih nosili predvsem premožnejši, povzročajo nemalo težav - k...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / torek, 30. marec 2010 / 07:00

Končuje se rok za oddajo vlog

Kranj - Mestna občina Kranj bo letos na podlagi že objavljenega javnega razpisa namenila za ohranjanje in razvoj kmetijstva, gozdarstva in podeželja 135 tisoč evrov. Za oddajo vl...

Prosti čas / torek, 30. marec 2010 / 07:00

Pomoč materinskemu domu

Z dobrodelno prireditvijo Kranjčani materam so letos zbirali denar za nastajajoči gorenjski materinski dom.

Mularija / torek, 30. marec 2010 / 07:00

Pustimo otrokom izživeti sanje

 Ob materinskem dnevu so potekali številni dogodki, v vrtcu pri OŠ Predoslje pa so četrtkovo popoldne prijetno razširili v druženje staršev in otrok in ga poimenovali Pustimo otrokom izživet...

Kultura / torek, 30. marec 2010 / 07:00

Steletovo priznanje Maji Avguštin

Podelili so Steletove nagrade in priznanja za leto 2009. Med dobitniki priznanj je tudi konservatorka kranjske enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine mag. Maja Avguštin.

Zanimivosti / torek, 30. marec 2010 / 07:00

Sprehod po celem snegu

Na Pokljuki so minuli konec tedna pripravili prvi krpljarski festival za ljubitelje hoje po brezpotjih v naravi.