Cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu
Klopni meningoencefalitis je bolezen osrednjega živčevja, ki lahko na zdravju bolnika pusti trajne in resne posledice, kot so glavobol, zmanjšana delovna sposobnost in sposobnost koncentracije, lahko pa tudi ohromelost, v skrajnem primeru celo smrt.
Kadar se odpravimo v naravo, se lahko pred vbodi klopov do neke mere zaščitimo s primernimi oblačili, ki naj pokrivajo čim več kože, ter z repelenti. "Pred boleznijo pa se lahko najuspešneje zaščitimo s pravočasnim in pravilnim cepljenjem, ki se priporoča vsem odraslim in otrokom nad enim letom starosti, ki živijo ali se gibljejo na okuženih območjih. Zanesljivo zaščito omogoča popolno osnovno cepljenje s tremi odmerki cepiva v priporočenih časovnih razmikih, kasneje pa poživitveni odmerki vsakih tri oziroma pet let. V hladnih obdobjih leta klopi niso aktivni, zato se je priporočljivo cepiti v tem obdobju," svetuje predstojnik ljubljanske Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja prof. dr. Franc Strle.
Okužene klope najdemo skoraj po vsej Sloveniji, tveganju so izpostavljeni ljudje vseh starostnih skupin. Po podatkih Inštituta za varovanje zdravja je v Sloveniji leta 2008 zbolelo za klopnim meningoencefalitisom 251 oseb. Največ se jih je okužilo v gozdu zaradi rekreacije, nabiranja gozdnih sadežev ali kmetovanja. Od vseh okuženih je bila večina, kar 97,6 odstotka, tudi hospitaliziranih. Še nepopolni podatki za leto 2009 kažejo, da bo letos bo število bolnikov večje, kot je bilo 2008.