Največ brezposelnih v Kranju
Brezposelnost je v zadnjem letu najbolj zrasla na območju Škofje Loke.
Kranj – Konec oktobra je bilo na Gorenjskem 6815 brezposelnih ali 69,7 odstotka več kot v istem mesecu lani, v Sloveniji pa skoraj 95 tisoč ali 51 odstotkov več kot lani. Prejšnji mesec se je iz evidence brezposelnih Zavoda RS za zaposlovanje Območne službe Kranj odjavilo 778 brezposelnih.
Največje število brezposelnih iz Gorenjske je z Urada za delo Kranj (3010), sledijo Škofja Loka (1152), Jesenice (1032), Radovljica (983) in Tržič (638). Največji skok se je zgodil v Škofji Loki, kjer se je število brezposelnih več kot podvojilo. Prejšnji mesec se je v evidenco brezposelnih na Gorenjskem na novo prijavilo 1118 oseb, med njimi 418 iskalcev prve zaposlitve. Zanimalo nas je, koliko študentov, ki niso dokončali šolanja, se je prejšnji mesec prijavilo na Zavod in kako jim pomagajo.
»S podatki o številu prijavljenih nekdanjih študentov ne razpolagamo. Če na zaposlitvenem pogovoru z brezposelno osebo ugotovimo, da ji do zaključka pridobitve izobrazbe manjka le diploma, osebi svetujemo in ji poskušamo pomagati oziroma jo spodbuditi, da šolanje uspešno konča,« so nam odgovorili na Zavodu. Prejšnji mesec so delodajalci najbolj povpraševali po delavcih brez poklica oziroma pomožnih delavcih, voznikih, delavcih s področja trgovine (prodajalcih), gostinstva in turizma (kuharjih, natakarjih), ekonomistih, vzgojiteljih predšolskih otrok ter strojnikih, gradbenikih, elektrotehnikih, kovinarjih in informatikih na vseh izobrazbenih stopnjah. Ves čas je prisotno tudi povpraševanje po delavcih v zdravstvu.
Zaradi neusklajenosti izobrazbene strukture prijavljenih prostih delovnih mest in brezposelnih oseb za zapolnitev določenih delovnih mest med brezposelnimi najpogosteje primanjkuje ustreznih kandidatov s poklicno in strokovno izobrazbo s področja strojništva, gradbeništva, kovinarstva, elektrotehnike, računalništva, gostinstva in turizma ter zdravstva.