Z natečajem do idejnega projekta
Po sklepu gradbenega odbora bodo idejne rešitve za obnovo dotrajanega bazena v Železnikih iskali z javnim natečajem.
Železniki – Dotrajan plavalni bazen je že več let problem v Železnikih. »Bazen je star 33 let. Največji problem je energetska potratnost, ogromno je zastarelih steklenih površin, nima prelivnega roba, kar pomeni, da se voda ne vrača nazaj čez filtre, temveč gre v kanalizacijo. Garderobe so dotrajane, streha ni funkcionalna, dvakrat je bila sanirana, glavni nosilec še nikoli. Bazen ustvarja izgubo, lani na primer 35 tisoč evrov. Četrtino stroškov predstavljata ogrevanje in elektrika, drugo četrtino delovna sila, preostalo so pa drugi obratovalni stroški,« je povedala Magdalena Rejec, direktorica Javnega zavoda Ratitovec, ki upravlja bazen.
O nujnosti obnove se govori že dalj časa, zdaj pa se bodo stvari očitno le začele premikati. Ustanovljen je bil šestčlanski gradbeni odbor pod vodstvom občinskega svetnika Petra Mesca, ki se je minuli mesec prvič sestal na konstitutivni seji in sklenil, da bodo idejni projekt za obnovo bazena skušali pridobiti prek javnega natečaja. V izhodiščih so zastavili energetsko sanacijo objekta, posodobitev in razširitev obstoječih zmogljivosti, ki bi omogočale tudi šolo v naravi, dogradili bi otroški bazenček, jacuzzija, garderobe bi preselili v klet, fitnes bi bil v nadstropju … Med prispelimi predlogi bodo nato izbrali najustreznejšo rešitev. Obstaja več možnosti obnove: celovita, postopna ali obnova s sodelovanjem zasebnega partnerja, ki bo interes videl v dopolnilnih dejavnostih, morda tudi ureditvi sob.
Kot je pojasnil župan Mihael Prevc, bo glede na finančne zmožnosti občine, ki skrbi za investicije v objekt, bržkone potrebna fazna obnova: »Pomembno je, da Krajevna skupnost Železniki prenese lastništvo bazena na občino, ki bi se nato kot lastnica objekta lahko potegovala tudi za nepovratna sredstva. Le z njihovo pomočjo bi bazen nato lahko fazno obnovili v osmih do desetih letih. Obnavljati bi ga morali v smislu športnega objekta in ne vodnega parka, da bo omogočal plavalne treninge in tekmovanja, ponudbo pa bi lahko dopolnili z gradnjo otroškega bazena, večjo vključenostjo zunanjih športnih igrišč …« Mesec dodaja, da bi bilo treba ob prenovi bazena zagotoviti čim širši spekter različnih dejavnosti in vsebin tako v objektu kot njegovi okolici, saj bi tako lahko zagotovili zadosten obisk za pokrivanje tekočih stroškov obratovanja in možnosti za krepitev turizma v občini.
Bazen sicer dopoldne uporabljajo šole, popoldne pa športno društvo Pingvinček, ki izvaja šolo plavanja. Poleg tega so lani našteli enajst tisoč individualnih obiskovalcev.