Asfaltna baza moti sosede
Prebivalci Podrebra v Naklem opozarjajo, da jim asfaltna baza vse bolj greni življenje. Vodstvu Cestnega podjetja Kranj in Občine Naklo so predstavili svoje zahteve.
Naklo – V zaselku Podreber na jugozahodu vasi Naklo stoji 34 stanovanjskih hiš, pod katerimi je že desetletja asfaltna baza Cestnega podjetja Kranj. Ta industrijski objekt je bil večkrat jabolko spora med domačini in lastniki. To problematiko je leta 2000 obravnaval občinski svet Občine Naklo. Takrat so prebivalce pomirili s sklepom, da naj bi asfaltna baza delovala na sedanji lokaciji predvidoma sedem let, nato pa jo bodo preselili drugam.
»Obljub ni nihče uresničil. Asfaltna baza je še vedno v Naklem. Krajanov ne seznanjajo z meritvami emisij. Leta 2007 je država sprejela Uredbo o emisiji snovi v zrak iz naprav za pripravo asfaltnih zmesi. Zanima nas, kako jo lastnik baze upošteva. Ugotavljamo, da so postale razmere neznosne. Motijo nas smrad, hrup, prah in izpusti iz dimnika. Združili smo se v civilni iniciativi, ki je zahtevala sestanek s predstavniki Cestnega podjetja Kranj in Občine Naklo. Pričakujemo, da bo do konca leta dosežen pisni dogovor o preselitvi asfaltne baze. Druga naša zahteva se nanaša na ukrepe, ki bodo do konca obratovanja baze v Naklem omilili posledice in omogočili okoliškim prebivalcem človeka dostojno življenje,« je dejal Žiga Konjar na ponedeljkovem srečanju.
Predsednik uprave Cestnega podjetja Kranj Branko Žiberna je potrdil, da imajo interes za selitev. Ob betonarni pri Podbrezjah so kupili nekaj zemljišč, kjer želijo urediti asfaltno bazo. Čakajo na dokumentacijo z Ministrstva za okolje in prostor RS. Dobili so tri ponudbe za tehnično opremo, med katerimi bodo izbrali najboljšo. To bo osnova za načrte in pridobitev gradbenega dovoljenja. Slednjega pričakujejo v letu ali dveh, postavitev nove baze pa v treh do petih letih. Na sedanji lokaciji izvajajo predpisane meritve emisij, ki doslej niso pokazale preseganja dovoljenih količin. Delovanje baze ob nedeljah je nujno zaradi povečanih potreb po asfaltu na več cestnih gradbiščih.
Ta pojasnila niso pomirila večine od 28 krajanov. Ivo Konc je poudaril, da zahtevajo hitro rešitev. Nanjo ne morejo čakati še pet let. Jože Mohorič je ugotovil, da so bili vsa leta miroljubni. Če jim ne bodo prisluhnili, lahko pride tudi do zapore ceste, kjer divjajo tovornjaki in ogrožajo varnost ljudi. Bojan Hozjan je opozoril še na probleme z delavci, ki konec tedna kalijo nočni mir.