Črno delo malih le na črno
Mali dimnikarji, ki niso dobili koncesij, so se sešli v Tržiču. Čutijo se opeharjene, ker je država dovolila delo le velikim podjetjem, ki ne spoštujejo koncesijskih pogodb.
Tržič – Črni oblaki so se zgrnili nad male dimnikarje v Sloveniji, ko je država septembra lani podelila koncesije za dimnikarsko službo le velikim podjetjem. Nekateri so izgubili del terena, na katerem so pošteno delali vrsto let. Drugi so izgubili vse svoje stranke, ki bi jih še vedno rade sprejele za čiščenje kurišč in dimnih naprav. Seveda to nikomur ne pade na pamet, ker lahko dimnikarja stane delo na črno 4400 evrov za eno stranko, lastnika hiše pa do šeststo evrov.
»V Tržiču sem bil dimnikar od leta 1984. Štiri leta sem s tremi delavci skrbel za dimnikarsko službo v občinah Tržič in Naklo. Lani smo ostali brez dela in zaslužka. Jaz moram delati druge stvari, da preživim, ljudje pa me sprašujejo, kdaj jim bom spet čistil dimnik. Tožijo nad ceno storitve, saj jim dimnikar od drugod vsakič zaračuna še prevoz,« je dejal Franc Bakan iz Tržiča. Njegov kolega Alojz Bauman je povedal, da je imel od leta 1988 dovolj dela za osem zaposlenih v Škofji Loki in širši okolici. Ob podelitvi koncesije, ki vključuje Škofjo Loko, Železnike in Jezersko, je izgubil občino Gorenja vas-Poljane, kar je okrog dvajset odstotkov strank. Samo del terena je ohranil Primož Rautar v Kranjski Gori, Iztok Polak pa je opustil dimnikarsko delo v Kamniku.
Mali dimnikarji iz vse Slovenije se niso zbrali v Tržiču, da bi tarnali. Kot je pojasnil Jože Klobasa iz Lenarta, so se že lani povezali v združenje, ki ima blizu štirideset članov. Po več mesecih prizadevanj jih je sprejel minister za okolje in prostor Karl Erjavec, ki jim je obljubil rešitev dimnikarskih sporov. Ustanovili so komisijo, a so pogledi na probleme vse bolj različni. Okrog osemdeset zaposlenih pri malih dimnikarjih težko čaka, da se bodo razmere uredile. Ne strinjajo se, da je država podelila koncesije le trem velikim podjetjem. Pridobili naj bi jih zaradi neresničnih podatkov o številu dimnikarjev, ministrstvo pa ne nadzira izvajanja pogodbenih določil. Predsednik sekcije dimnikarjev pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije Bojan Brenčič je poudaril, da ščitijo interese vseh članov. Upravni odbor sekcije je na seji septembra predlagal ustanovitev komisije za pregled spoštovanja javnih razpisov in koncesijskih pogodb. Dopis so poslali ministrstvu za okolje in prostor 14. septembra, doslej pa niso prejeli odgovora.