Uspešno črpamo evropski denar
Služba vlade za lokalno samoupravo in regionalni razvoj in ministrstva, vključena v izvajanje kohezijske politike, so na Brdu predstavili izkušnje in možnosti črpanja iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Brdo - Državna sekretarka Meta Vesel Valentinčič je povedala, da se je Slovenija v obdobju sedanje finančne perspektive dobro znašla, čeprav je sistem kohezijske politike zelo kompleksen. Tudi dogodki, kakršen je pod naslovom Dinamične regije za Slovenijo priložnosti potekal na Brdu, želijo pomagati tistim, ki imajo zaradi zapletenosti postopkov težave, in poskrbeti, da se poenostavijo. Skupni cilj evropske kohezijske politike je čim hitrejši razvoj, tudi Slovenijo želijo narediti inovativno, dinamično in odprto, z razvitimi regijami in na znanju temelječem gospodarstvu. Za zagotavljanje razvojno tehnoloških spodbud za razmah podjetništva in inovativnosti je bilo lani razpisanih 128 milijonov evrov, letos so potrdili instrument za razvoj centrov odličnosti v vrednosti 84 milijonov evrov, podvojili sredstva za razvojne investicijske projekte ter povečali sredstva za investicije v tehnološko opremo podjetij.
Dogodka na Brdu se je udeležil tudi Nicolas Martyn z direktorata za regionalno politiko pri Evropski komisiji. Poudaril je pomen operativnega programa krepitve regionalnih razvojnih potencialov na področju inovacij, tehnološkega razvoja, gospodarske rasti in ustvarjanja novih delovnih mest. Kot je dejal, je Slovenija dobro izkoristila programsko obdobje od leta 2004 do 2006, saj je razpoložljiva sredstva izkoristila 75-odstotno, bila pa je tudi ena prvih držav, ki jim je Evropska komisija odobrila operativne programe. Sicer pa tudi Evropska komisija išče načine, kako izboljšati postopke črpanja tudi s finančnim inženiringom, ki bi koristil zlasti srednjim in malim podjetjem. O tem inštrumentu, vrednem 35 milijonov evrov, katerega namen je pomagati trgu tveganega kapitala v Sloveniji, je spregovorila tudi direktorica urada za kohezijsko politiko v vladni službi za lokalno samoupravo Mateja Čepin. Udeleženci dogodka so si ogledali tudi nekatere projekte, sofinancirane iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, med njimi malo podjetje v Lahovčah, ki je s podporo Slovenskega podjetniškega sklada kupilo tehnološko opremo za svoj razvoj in hitrejši prodor na tuje trge.