Občina bi kočo zaprla
Bohinjski župan Franc Kramar je okoljskega ministra Karla Erjavca v pismu znova opozoril na problem koče pri Triglavskih jezerih.
Bohinjska Bistrica – »Sprašujemo se, ali država sploh ve, kdo je v konkretnem primeru odgovoren in pristojen za ukrepanje, saj se stanje na področju problematike Triglavskih jezer vse do danes ni spremenilo oziroma se je situacija samo še poslabšala, ne glede na to, da se na te probleme opozarja že vrsto let,« je v pismu, ki ga je naslovil na ministra za okolje in prostor Karla Erjavca, zapisal bohinjski župan Franc Kramar. Pri ministrstvu za okolje in prostor pa odgovarjajo, da je to pristojnost občine.
Župan Franc Kramar je prepričan, da gre v primeru koče pri Triglavskih jezerih za prelaganje odgovornosti z države na lokalno skupnost. »Inšpekcijske službe kljub neizpodbitnim dokazom glede nepravilnega ravnanja z blatom iz greznice iz Koče pri Triglavskih jezerih očitno niso in ne bodo ukrepale,« je poudaril v pismu. S tem na tem delu Triglavskega narodnega parka, dodaja, nastaja nepopravljiva škoda. Zato ministra poziva, da v okviru svojih pristojnosti ukrepa in poskrbi, da bodo inšpekcijske službe opravile delo. Sam meni, da imajo dovolj dokazov, da bi lahko kočo pri Triglavskih jezerih zaprli. »To bi namreč storila občina, če bi imela te pristojnosti, pa jih žal nima,« zatrjuje župan. Pri ministrstvu za okolje in prostor pa odgovarjajo, da bi morala občina Bohinj v odloku o odvajanju komunalnih in padavinskih odpadnih voda za vse objekte, ki imajo greznice in zanje veljajo prehodni roki, tudi za koče nad 1500 metri nadmorske višine določiti kolikokrat, kako in kam so upravljavci teh objektov dolžni odvajati blato iz greznice. Obenem bi morali predvideti tudi kazni za nepravilno ravnanje z blatom za vse upravljavce objektov v občini, saj imajo pretočne greznice z usedalnikom skoraj vse individualne hiše v občini. Za nadzor, še dodajajo pri okoljskem ministrstvu, pa so pristojni občinski inšpektorji.