Kostanj
Ko jesenski mraz in veter otreseta zrele kostanje, obilje dobesedno leži na tleh in ga je treba samo pobrati.
Sicer ga lahko tudi kupimo na tržnici, in to velike marone, a to ni tako zabavno. Najslajši je, če še nekaj dni odleži doma, a ne več kot teden ali dva, potem se postopoma izsuši, pa tudi črvički opravijo svoje. Za daljše shranjevanje ga lahko zamrznemo ali pa mu olupimo lupino ter notranjo kožico in ga na toplem posušimo. Posušenega samo skuhate in ga uporabite kot svežega, lahko pa ga tudi zmeljete v posebnem mlinčku v zdrob ali moko in iz njega pripravite kostanjevo polento ali kostanjeve žgance. Iz kostanja pa pripravljamo tudi razno pecivo, kostanjev pire, juho, kuhanega kot prilogo k mesnim in zelenjavnim jedem in še kakšno jed vredno preizkusa.
Kremna kostanjeva juha s korenčkom
Za 5 oseb potrebujemo: 1 kg napol kuhanega in povsem olupljenega kostanja, 1 l mesne juhe ali vode, 1 večjo čebulo, 5 dag masla, 2 večja korenčka, sol, sveže mleti poper, šetraj, 3 žlice kisle smetane.
Kostanj do konca skuhajte v mesni juhi, ga malo ohladite in ga s tekočino vred spasirajte s paličnim mešalnikom. Čebulo prepražite na maslu, dodajte na kocke narezano korenje in skupaj pražite še nekaj minut. Stresite v spasirano kostanjevo juho, začinite s soljo, poprom in šetrajem ter kuhajte toliko časa, da se korenček zmehča. Nazadnje primešajte še kislo smetano in postrezite z olupljenim pečenim kostanjem, ki vam je morda ostal pri peki prejšnji dan.
Mineštra iz kostanja in pora
Za 5 oseb potrebujemo: 1 kg kostanja, 60 dag pora, 5 dag masla, 1 l mesne juhe ali vode, sol, poper, sesekljan peteršilj.
Por operite, ga narežite na kolobarje in ga na raztopljenem maslu pražite, da ovene. Zalijte z mesno juho in dodajte olupljen kostanj. Kuhajte 45 minut, solite ter popoprajte po okusu in na koncu posujte s sesekljanim peteršiljem ter postrezite.
Kostanjev pire
Kostanjev pire lahko začinite ostro ali sladko. Pikantnega ponudite k poljubnemu pečenemu mesu, sladkega pa kot sladico s sladko smetano. Kostanj skuhajte, ga olupite in pretlačite. V pretlačeno zmes dajte malo masla, strtega česna in mleka, zmešajte in na krožniku prelijte z mesnim sokom. Za sladki pire pa primešajte kostanjevi masi sladkor v prahu, mleko in rum. Dobro premešajte, ga razdelite na porcije, obrizgajte s stepeno sladko smetano in sladica je nared.
S kostanjem in gorgonzolo nadevan svinjski kare
Za 5 oseb potrebujemo: 1,2 kg svinjskega kareja, 50 dag kostanja, 15 dag gorgonzole, sol, sveže mleti poper, majaron, 2 čebuli in 2 žlici olja.
Kostanj skuhajte in ga olupite. Skozi sredino kareja z nožem vzdolžno prebodite, da dobite luknjo za nadev. Olupljen kostanj posolite in mu primešajte na kocke narezano gorgonzolo ter s tem napolnite kare. Kare posolite in ga z zunanje strani natrite z majaronom, poprom in oljem. Postavite ga na pekač, ga obložite z na kocke narezano čebulo in ga eno uro in pol pecite v na 180 stopinj Celzija ogreti pečici. Vmes ga po potrebi zalijte z malo vode. Ko je kare pečen, ga narežite na rezine, prelijte z omako, ki je nastala med pečenjem in postrezite s praženim ali pire krompirjem.
Kostanjevi ocvrtki (njoki)
Za 5 oseb potrebujemo: 30 dag olupljenega kostanja, 40 dag krompirja, 2 žlici masla, 1 strt strok česna, 1 celo jajce, 2 rumenjaka, 5 dag pšeničnega zdroba, sol, sveže mleti poper, krušne drobtine za oblikovanje.
Kostanj v vodi kuhajte 15 minut. Krompir olupite in ga v slanem kropu skuhajte do mehkega. Kostanj in krompir dobro odcedite in ju pretlačite v pite. Pireju dodajte maslo, česen, jajce, rumenjaka, pšenični zdrob, posolite in popoprajte po okusu in naredite testo. Na z drobtinami posuti deski oblikujte poljubno velike svaljke in jih ocvrite v segretem olju, da pozlatijo in postanejo hrustljavi. Lahko pa jih tudi kuhate v slanem kropu toliko časa, da se dvignejo na površje. Najsi bodo kuhani ali ocvrti, lahko jih ponudite kot prilogo k mesu ali zelenjavi v omaki ali pa kot samostojno jed s poljubno omako.