Mihael Kurnik z zlatim priznanjem za jabolčni kis

Dober kis le iz dobrih jabolk

Na mednarodnem ocenjevanju jabolčnega soka, jabolčnika in jabolčnega kisa v Pantianiccu je z Gorenjske kot edini prejel zlato priznanje Mihael Kurnik z Olševka.

Olševek – V italijanskem Pantianiccu je bilo ob koncu septembra v okviru regijske razstave jabolk tudi osmo mednarodno ocenjevanje jabolčnega soka, jabolčnika in jabolčnega kisa. Kot je povedala Erika Komel iz Sadjarskega centra Bilje pri Novi Gorici, je na ocenjevanje devetnajst slovenskih kmetov oz. predelovalcev sadja oddalo skupno trideset vzorcev. Gorenjski sadjarji so se tudi tokrat izkazali. Mihael Kurnik iz Olševka je pri ocenjevanju jabolčnega kisa prejel zlato priznanje. Za jabolčni sok so dobili srebrno priznanje Janez Gregorc iz Podbrezij, Janez Markuta iz Čadovelj, Vinko Kimovec iz Bukovice pri Vodicah in Damijan Jeraj iz Smlednika, ki je poleg tega prejel še bronasto medaljo.

Kot je povedal Mihael Kurnik, ki gospodari na Oštetarjevi kmetiji na Olševku, so letos prvič dali izdelke iz sadja na ocenjevanje – spomladi na razstavo Dobrote slovenskih kmetij na Ptuju, kjer so prejeli bronasto medaljo za jabolčni sok in jabolčni kis, pred nedavnim pa na pobudo Sadjarskega centra Bilje še v Italijo, kjer so bili rezultatov zelo veseli, saj so kot edini iz Gorenjske dobili zlato priznanje. »To je potrdilo kvalitete. Ni res, da je iz kislih jabolk lahko narediti dober jabolčni kis. Nasprotno: dober kis je lahko le iz dobrih, sladkih jabolk, pa še znati ga je treba delati,« je dejal Mihael in poudaril, da bo po upokojitvi čez dve leti imel več časa za sadjarstvo in predelavo. Zdaj sadje, ki ga pridelajo doma ali dobijo iz travniškega sadovnjaka v Tuhinjski dolini, predelajo v jabolčni sok in jabolčni kis, iz rdeče pese pa pripravljajo tudi sok, ki mu dodajo še trideset odstotkov mošta. »Veliko eksperimentiramo, preizkušamo … Naš cilj je, da bi dosegli visoko kvaliteto izdelkov in da bi v prihodnje s temi izdelki tudi zaslužili kakšen evro,« je dejal Mihael in še dodal: »Kmetija je majhna, kmetijske zemlje je 2,6 hektarja, redimo devet goved in načrtujemo širitev sadovnjaka.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 22. december 2009 / 07:00

Srečna pokljuška trinajstica

Startna številka 13 je biatlonki Teji Gregorin na domači tekmi svetovnega pokala prinesla uvrstitev sezone, Klemenu Bauerju pa kariere.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / četrtek, 3. maj 2012 / 07:00

V ospredju narava in človek

V Mali Galeriji v Kranju bo še do 7. maja odprta razstava slik akademske slikarke Irene Jeras Dimovske, konservatorke in restavratorke, ki je v Gorenjskem muzeju zadolžena za likovno in poslikano etno...

GG Plus / četrtek, 3. maj 2012 / 07:00

Ta žlahtni kulturnik

Umrl je Franc Drolc (1939-2012), slovenist, prešernoslovec, pesnik, prevajalec, urednik, publicist in bibliotekar, tudi nekdanji sodelavec Gorenjskega glasa in naših Snovanj. Njegovemu spominu posveča...

Zanimivosti / četrtek, 3. maj 2012 / 07:00

Umetnost čipke prepletli z bitko

Obogatenim Slovenskim klekljarskim dnevom je uspel velik preboj: v lepem vremenu je samo v soboto, ko so na Dobračevi uprizorili bitko na Rupnikovi liniji, Žiri obiskalo več tisoč radovednežev.

GG Plus / četrtek, 3. maj 2012 / 07:00

Etnologi proučujemo življenje od spodaj navzgor

V žirovskem muzeju so 20. aprila odprli še drugi del nove stalne razstave o čevljarstvu na Žirovskem skozi čas, predstavili so zgodbo o Alpini, ki traja že 65 let. To je bil tudi povod za pogovor z av...

Prosti čas / četrtek, 3. maj 2012 / 07:00

Glasba in lepota na kupu

Ponavadi gredo na lepotnih izborih glasba, vezna beseda in lepa dekleta z roko v roki. Tokrat se je vse zvrstilo v enem vikendu.