Dober kis le iz dobrih jabolk
Na mednarodnem ocenjevanju jabolčnega soka, jabolčnika in jabolčnega kisa v Pantianiccu je z Gorenjske kot edini prejel zlato priznanje Mihael Kurnik z Olševka.
Olševek – V italijanskem Pantianiccu je bilo ob koncu septembra v okviru regijske razstave jabolk tudi osmo mednarodno ocenjevanje jabolčnega soka, jabolčnika in jabolčnega kisa. Kot je povedala Erika Komel iz Sadjarskega centra Bilje pri Novi Gorici, je na ocenjevanje devetnajst slovenskih kmetov oz. predelovalcev sadja oddalo skupno trideset vzorcev. Gorenjski sadjarji so se tudi tokrat izkazali. Mihael Kurnik iz Olševka je pri ocenjevanju jabolčnega kisa prejel zlato priznanje. Za jabolčni sok so dobili srebrno priznanje Janez Gregorc iz Podbrezij, Janez Markuta iz Čadovelj, Vinko Kimovec iz Bukovice pri Vodicah in Damijan Jeraj iz Smlednika, ki je poleg tega prejel še bronasto medaljo.
Kot je povedal Mihael Kurnik, ki gospodari na Oštetarjevi kmetiji na Olševku, so letos prvič dali izdelke iz sadja na ocenjevanje – spomladi na razstavo Dobrote slovenskih kmetij na Ptuju, kjer so prejeli bronasto medaljo za jabolčni sok in jabolčni kis, pred nedavnim pa na pobudo Sadjarskega centra Bilje še v Italijo, kjer so bili rezultatov zelo veseli, saj so kot edini iz Gorenjske dobili zlato priznanje. »To je potrdilo kvalitete. Ni res, da je iz kislih jabolk lahko narediti dober jabolčni kis. Nasprotno: dober kis je lahko le iz dobrih, sladkih jabolk, pa še znati ga je treba delati,« je dejal Mihael in poudaril, da bo po upokojitvi čez dve leti imel več časa za sadjarstvo in predelavo. Zdaj sadje, ki ga pridelajo doma ali dobijo iz travniškega sadovnjaka v Tuhinjski dolini, predelajo v jabolčni sok in jabolčni kis, iz rdeče pese pa pripravljajo tudi sok, ki mu dodajo še trideset odstotkov mošta. »Veliko eksperimentiramo, preizkušamo … Naš cilj je, da bi dosegli visoko kvaliteto izdelkov in da bi v prihodnje s temi izdelki tudi zaslužili kakšen evro,« je dejal Mihael in še dodal: »Kmetija je majhna, kmetijske zemlje je 2,6 hektarja, redimo devet goved in načrtujemo širitev sadovnjaka.«