Izkupiček teka za dvigalo
S humanitarnim Čopkovim tekom so na OŠ Orehek zbrali 1.500 evrov za dvižno ploščad, ki jo želijo namestiti v starem delu šole.
Osnovna šola Orehek je minulo sredo na Drulovki priredila četrti Čopkov tek, s katerim že tradicionalno zbirajo sredstva za Veveričkov sklad, namenjen otrokom s posebnimi potrebami. Udeležilo se ga je več kot petsto učencev, pa tudi dobra polovica vrtčevskih otrok z Orehka in iz Mavčič skupaj s starši. S startninami in prostovoljnimi prispevki so zbrali tisoč evrov, dodatnih petsto evrov pa so zbrali učenci, ki so v hranilnike po razredih prispevali najmanj en evro, ki so ga odtegnili od svoje žepnine. »Izkupiček bomo namenili za dvižno ploščad, ki bi jo radi namestili v stari del šol, kjer imamo v prvem nadstropju dva razreda, polovico vrtca in zobno ambulanto. Skoraj vsako leto imamo na šoli kakšnega učenca na invalidskem vozičku, ki ga moramo nositi v prvo nadstropje,« je razložila Ivka Sodnik, ravnateljica šole na Orehku, ki jo letos obiskuje 24 otrok s posebnimi potrebami. Za dvižno ploščad so doslej uspeli zbrati približno polovico sredstev, upajo pa, da bo denar zanjo prispevala tudi občina Kranj in da bo do namestitve tako lahko prišlo že prihodnje šolsko leto.
Zbiranje sredstev za Veveričkov sklad pa ni edini namen Čopkovega teka, je še poudarila ravnateljica: »Glavni namen je druženje. Želimo, da bi učenci bolje spoznali svoje vrstnike s posebnimi potrebami in da bi nam prišlo v zavest, da so tudi oni del našega življenja.«
»Ni mi bilo težko teči. Še enkrat bi lahko šla, saj smo tekli za dober namen. Zdi se mi, da učenci znamo kar dobro sprejemati drugačnost in da se zavedamo, da so tudi otroci s posebnimi potrebami del naše šole,« je dejala šestošolka Nika Šušteršič.
Ob humanitarnem teku je tudi letos potekal pester spremljevalni program. Otroci so z zanimanjem spremljali predstavitvi policistov, ki so odprli tudi vrata 'marice', in gasilcev PGD Breg-Mavčiče, ki so otrokom omogočili tudi zbijanje tarče z vodnim curkom, velika gneča je bila okoli zabavnega klovna Žareta, nekateri učenci so sodelovali na medrazrednih tekmah, starši pa so se lahko udeležili tudi delavnice nordijske hoje. Humanitarno prireditev so obogatili še s predstavijo evropskega mednarodnega programa Mepi, v sklopu katerega morajo mladi izpolniti zahteve s štirih področij: rekreativni šport, veščine, prostovoljno delo in nekajdnevna odprava v naravo. Ob tej priložnosti sta vodja programa na šoli Bernarda Debeljak in republiška koordinatorica Neda Kajfež podelili srebrna priznanja sedmim, zdaj že nekdanjim učencem OŠ Orehek: Maticu Tavčarju, Tini Homan, Zali Hafnar, Anki Kavčič, Romani Krek, Jeri Oražem in Ajdi Rehberger.